Akvaryum yemleri, su sirkülasyonu ve hastalıklar, turba ile su hazırlama, tubifex nasıl verilmeli

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

Akvaryum balığı yemleri, yazan üyemiz: Serkan Alasya
Balıkların beslenmesi üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, balıkların sağlıklı olmaları için birçok vitamin ve minarallare ihtiyaçları olduğunu bulmuştur.

Balıklar gereksinimleri olan vitamin ve minarelleri almazlarsa büyümeleri durabilir, renklerinin parlaklığı kaybolabilir, üremeleri bırakır, hastalıklara karşı zayıf düşer ve hatta ölebilirler. Akvaryum balıklarının beslenmesi büyük firmalar tarafından incelenmiş ve bugün piyasada bulunan hemen hemen bütün hazır yemler balıkların sağlığı için gerekli vitamin ve minaralleri içinde bulundururlar. Yemler genelde vakumlanmış ambalajlar içinde satılır. Bu ambalajlar açıldıktan sonra yemler besin değerini 3 ila 4 ay arası korurlar. Bu süreden sonra yemler hızla besin değerini kaybetmeye başlar. Çoğumuz aldığımız yemleri neredeyse bir sene hatta daha uzun süre kullanıyoruz. Bu yüzden hazır yemler alırken gramajı daha az olan yemleri tercih edin. Yemlerin besin değerini daha uzun süre koruyabilmesi için bir yöntem ise yemlerin vakum kapakları açıldığı günden itibaren balık yemlerini buzdolabında tutmaktır, böylece yemler besin değerini 6 ila 8 ay arası korurlar.

Su sirkülasyonu ve hastalıklar, yazan üyemiz: Özgür Dinçer
Çoğu mantar ve parazit türü su sirkülasyonunun olduğu ortamlarda uzun süre yaşayamazlar. Sağlıklı balıklar için akvaryumda su sirkülasyonunun olmadığı ölü noktaları ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için ana dış filtreye ek olarak tabana yakın yerleştirilecek iç filtreler kullanılabilir. Dar akvaryumlarda ölü noktalar daha kolay oluşur.

Turba (Torf) filtresiyle su hazırlama, yazan: Bilyap Aquaristic
Nitrat gibi azot bileşikleri içermeyen özel akvaryum turbaları, orta sertlikteki (7º-12º)musluksuyunu yumuşatmak ve pH derecesini düşürmek amacıyla kullanılırlar. Turba ile su hazırlamanın ek bir yararı da hastalıklara neden olabilen bakteri ve mantarların yayılmasını önlemesidir. Bakteri ve mantarların özellikle pH'ın inişli çıkışlı olduğu bölgelerde üredikleri gözlenmiştir. Turbanın pH'ı stabilize etmesi bu yüzden akvaryum sağlığını olumlu etkiler.

Yumuşak su gerektiren balıklar için turba ile su nasıl hazırlanır? Filtre haznesine 100 litre su başına 0,5-1 litre turba konarak suyun pH'ı istenen düzeye gelene kadar 2-3 gün filtre edilir.

Turbanın kalitesi nasıl tespit edilir? Bir bardak saf suya bir tutam turba atın. Bir gün sonra içindeki karbondioksit'i uçurmak için 15 dakika havalandırdıktan sonra suyun pH'ını ölçün. Ölçülen pH 4,5 ile 5,5 arasında olmalı. Eğer daha yüksekse turba işe yaramıyor demektir. Ölçebiliyorsanız suyun Nitrit, Nitrat ve Amonyak düzeylerini de test edin. Bu bileşiklerden herhengi birinin varlığı belirlenirse turbayı kullanmayın.

tubifex kurtlarıTubifex nasıl verilmeli? Yazan: Bilyap Aquaristic
Tubifex kurtları günümüzün kirli çevresinde bol miktarda ağır metaller ve diğer bazı zehirli maddelerle yüklenirler.Tubifex kurtları Diskus gibi hassas türlere kesinlikle verilmemelidir. Daha dayanıklı türlere ise mutlaka gerekiyorsa, oda çok iyi temizlendikten sonra.

Tubifex kurtları nasıl temizlenir? Tubifex topağını bir kabın içinde, çok yavaş akan suyun altında (durgun suda çok çabuk ölür ve kokuşurlar) bir kaç gün bekletin. Günde bir topağı kaldırarak kapta biriken tortuları çalkalayarak temizleyin. Yaklaşık üç gün sonra, bu biriken çamur kahverengisi veya yeşilden açık griye dönüştüğü zaman bağırsaklarını boşaltmışlar demektir. Artık yüzeyde duran bir kurtluk aracılığıyla küçük porsiyonlar halinde balıklara verilebilir.

Tubifex kurtları proteince çok zengin fakat vitamince fakirdirler. Balıklara vermeden önce birkaç dakika multivitamin preparatı damlatılmış bir kapta bekletilmelerinde yarar vardır. Bu vitaminin bir kısmını gövdelerine alırlar.

4
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri Ortalama: 4 (1 vote)