Sahnede Kızıldeniz akvaryumu

Yazan: Tunç Ali Kütükçüoğlu, İstanbul

2004 yılının Mart ayında üç günlüğüne İspanya’nın Valencia şehrine gitmiştik. Aslında şehir gezilerini pek sevmem ama iyi ki gitmişiz, çünkü burada Avrupa’nın en büyük deniz canlıları müzesini (Oceanarium) gezme fırsatı buldum (L’oceanografic, www.cac.es).

Video 1: Ocenarium'daki Kızıldeniz sahnesi (süre 2:38)

80 bin metrekarelik bir alanda kurulmuş bu müzede, dünyanın farklı coğrafik bölgelerinden dokuz ayrı biyotop için dev akvaryumlar kurulmuş: Akdeniz, soğuk denizler, tropik denizler, mangrov biyotopu, okyanus... Hatta birkaç beluga balinasının yaşadığı dev bir arktik akvaryum bile var.Toplam 42 milyon litrelik (42 bin ton) tuzlu suda 500 türden fazla en az 45 bin canlı yaşıyormuş. Müze işletiminde 300’den fazla kişi çalışıyormuş, bunlardan 70’i de biyologmuş. Yıllık ziyaretçi sayısı iki milyonun üzerindeymiş.

Giriş ücreti kişi başına 20 EUR’ydi. Demek ki müze, sadece giriş ücretlerinden yılda en az 40 milyon EUR gelir elde ediyor. Buna sualtı restoranı, hediyelik eşya, rehberli özel tur hizmetleri vs. de ekleyin, belki iyi bir yılda toplam gelir yılda 80 milyon EUR’yu buluyordur. Ancak bu gelir masrafların yarısını bile karşılamaz. Bu, korkunç büyük ve masraflı bir işletme. Fakat Valencia belediyesi bu müzeyi seve seve finanse ediyor, çünkü Oceanarium şehre çok renk katıyor ve her yıl bir milyonun üzerinde yerli yabancı turist çekiyor. Elbette ki bu turistler otellerde kalıp alışveriş yapıyorlar. Yani Oceanarium’a harcanan para, dönüp dolaşıp vergi olarak belediyenin kasasına geri dönüyor. Ayrıca bu müzenin şehirde yaşayanların yaşamına da bir zenginlik kattığı kesin.

Bütün Ocenarium’da en beğendiğim bölüm Kızıldeniz anfitiyatrosu oldu. Düşünün, 400 kişilik bir salonda oturuyorsunuz, önünüzde de kırmızı perdeleri kapalı duran kocaman bir sahne. Sonra perdeler yavaşça aralanıyor ve arkadan rengarenk mercanları ve balıklarıyla devasa bir Kızıldeniz akvaryumu ortaya çıkıyor. Ne yazık ki ben film çekerken perdenin açılış bölümünü kaçırdım, yoksa çekimim çok daha çarpıcı olabilirdi. Sahneye çıkan bir konuşmacının akvaryumdaki balıkadamla konuşması da bence çok ilginçti.

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
hserin üye resmi

Olağanüstü güzel bir ortam

Gezip gördüklerinizi bizlerle de paylaşmanız çok güzel. Bu tip siteler sayesinde bizde gidip görmüş kadar oluyoruz. İnşallah birgün kısmet olur da ben de giderim ve gördüklerimi sizlerle paylaşırım.

Evet mükemmel bir doga yaratılmış.

Evet mükemmel bir doga yaratılmış.Bizimle paylaşan arkadaşlara teşekkür ederim.

Harika bir yer..

Evet  buraya ben de gitmiştim ve şaşkınlıktan küçük dilimi yutacaktım..İlk defa gördüğüm deniz canlıları ve o devasa akvaryumlar..Evdekilerle kıyaslayınca, evdekiler yanında minyatür kalıyorlar:) Penguenler, fok balıkları, ayı balıkları...hepsi canlı ve birkaç metre ötemdeydi....Umarım Türkiyede de böylesine bir su dünyasına kavuşuruz.Saygılarımla,