Siam Ocean World - Bangkok

Yazan: Özgür Dinçer, İstanbul

Fotoğraflar: Özgür Dinçer

Birkaç gündür devam ettiğim Bangkok şehir turunda bugünkü durağım Siam Ocean World. BTS (Bangkok Tramvay Sistemi) ile indiğim Siam durağının çıkış kapısı doğrudan Siam Paragon'un önünde açıldı, şehri çok bilmediğim için binayı arama ihtimalimin ortadan kalktığına seviniyorum. Bu büyük alışveriş merkezine girer girmez sol taraftaki büyük boyutlu akvaryumları çevreleyen masalarda yemek yiyen kalabalığa gözüm takılıyor; huzur veren akvaryumların karşısında öğle yemeklerini yiyen insanları seyrediyorum. Etrafa bakınırken bir tabela Siam Ocean World'ün zemin katta olduğunu gösteriyor.

Akvaryumları gezinmeye başlamadan önce hazırlanan broşürden bazı bilgiler ediniyorum: 2005 yılı Aralık ayında açılan bu merkeze ilk yıl 1,5 milyon ziyaretçi gelmiş; bunların %20'sini turistler oluşturmuş. Günlük ziyaretçi sayısı ise ortalama 20.000 kişi olarak belirlenmiş. 10.000m2 alana sahip (yakl. 2 futbol sahası büyüklüğünde) bu merkezdeki en büyük akvaryum 2.8 milyon litrelik hacmiyle Oceanarium. Merkezdeki tüm akvaryumların hacmi hesaplandığında 4 milyon litrelik (yakl. 3 olimpik havuz büyüklüğünde) hacimli bir su dünyası ortaya çıkıyor. Akvaryumlar 30.000'den fazla deniz canlısı ve 400 civarında su canlısını barındırıyor; bunlara örnek olarak penguenler, mavi halkalı dev ahtapot, vatozlar, yaprak deniz ejderleri, dev örümcek yengeci, fil burunlu ve gri hemşire köpekbalığı gibi türleri sayabiliriz. 30 milyon Amerikan dolarına malolan bu merkezin yapımını ise Oceanis Australia Pty Ltd. üstlenmiş. Büyüklüğüyle güneydoğu asyadaki en büyük akvaryum merkezi şimdilik burası.

Merkezin girişinde ilkokul öğrencileri, bilet gişeleri kuyrukları ve hatıra resimleri çektirenlerle tam bir curcuna yaşanıyor. Okul çocuklarının ve onları kontrol etmeye çalışan megafonlu öğretmenlerinin gürültüleri biraz huzurumu bozdu ama eğitim amaçlı bu gezilerden yararlanmaları çok güzel. Haftaiçi merkezin kapanmasına yakın yapılan gezilerin daha huzurlu olduğunu bilet gişesinden öğrendim. 650 Baht (26 YTL) vererek Ocean World giriş bileti, tekne gezisi, soğuk içecek, dondurma ve 15dk'lık 4D film biletinden oluşan kampanyalarından bir bilet aldım.

İşaretlerle belirtilen yolu takip etmemle birlikte Siam Ocean World gezim de başlamış oldu. Girişteki bilgi yazılarından öğreniyorum ki Siam Ocean World yedi bölümden oluşuyor:

 1. Weird & Wonderful (Garip ama Harika)
 2. Deep Reef (Derin Resif)
 3. Living Ocean (Yaşayan Okyanus)
 4. Rainforest (Yağmur Ormanı)
 5. Rocky Shores (Kayalık Kıyılar)
 6. Open Ocean (Açık Okyanus)
 7. Sea Jellies (Deniz Anaları)

Merkezin giriş katında sizi gerçekten de garip ama harika canlılar bölümü karşılıyor. Dev örümcek yengeci, isopodlar, mürekkep balıkları ve mavi halkalı ahtapot bu bölümde yer alıyor.

Devasa boyutlardaki derin su İsopodları (Bathynomus deoderleinii), Horseshoe Crap ve Lobster, Natulius, deniz yıldızları gibi canlılar bu bölümde yer alıyor. Yol boyunca ilerledikçe birbirinden ilginç canlıların bulunduğu akvaryumlarla kaşılaşıyorum.

Tropikal deniz akvaryumlarını geçtikten sonra şelale sesleri neyle karşılaşacağımı düşündürdü; tahtadan döşenmiş köprüyü yürüyerek yağmur ormanı (Rainforest) bölümüne geçiş yapmış oldum. Tropik yağmur ormanı bitkileriyle dekore edilmiş bu bölümde dev Arapima, kedi balıkları, çiklitler ve su samuru gibi sucul canlılar bulunuyor.

Fotoğraf çekerken vizorden baktığım bir çok canlıya doyamadım, kapanmasına da zaman varken fotoğraf çekmeden sadece akvaryumları seyretmeye karar verdim. Öğlen başlayan gezim neredeyse akşamı buldu, yorgunluğumu dev derin resif akvaryumu önünde, soğuk bir içecekle, akvaryumu seyrederek biraz da olsa atıyorum. Çıkışa yakın dondurma mı da alıp akvaryum merkezinden ayrılıyorum. Sırada 15dk sürecek olan 4D korsan filmimiz var...

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri
Yorum gönderim kuralları:
 • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
 • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
 • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
 • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
 • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Tek kelimeyle ''Harika '' elinize saglik......

Tek kelimeyle ''Harika '' elinize saglik...

Böyle büyüleyici bir atmosferin içinde olmak h...

Böyle büyüleyici bir atmosferin içinde olmak harika bir duygu olsa gerek. Resimlere bakarken bile içim gitti. Orda olmayı herseyden çok isterdim. Ellerinize sağlık harika görüntüler yakalamışsınız. Bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim.

Kesinlikle olağanüstü görüntüler,keşke canl...

Kesinlikle olağanüstü görüntüler,keşke canlı olarak izlemek kısmet olsaydı...Teşekkürler

inanılmaz bir yer tamamen muhteşem. ben de geçe...

inanılmaz bir yer tamamen muhteşem. ben de geçen sene ziyaret etmiştim. kapanış saatine 1 saat kadar kala ziyaretçi kabul etmiyorlar, mümkünse günün erken saatlerinde ziyaret etmek lazım çünkü zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamıyorsunuz

denizin altında dolaşmak gibi bişey orası,foto...

denizin altında dolaşmak gibi bişey orası,fotoğraflardan anladığım kadarıyla,muhteşem bi güzellik,insan ayrılmak istemez ordan