Üç örnek Tanganika akvaryumu

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

Çeviri ve yorumlar: Bilyap Aquaristic Resimler: Baensch Aquarium Atlas Vol. 1, Vol. 2, AquaLex Tanganika kataloğu, Tetra's Popular Tropical Cichlids, Fische im Gesellschaftsaquarium

Fische im Gesellschaftsaquarium< (topluluk akvaryumlarında balıklar) önerdiği akvaryum kombinasyonları açısından çok beğendiğimiz bir kitap oldu. Gerçekten de doğada aynı veya çok benzer biyotoplarda yaşayan, birbirlerine uyan türler, sadece tahmine değil, gerçek akvaryumculuk tecrübelerine dayanarak bir araya getirilmiş.

Örneğin diğer bazı akvaryum kitaplarında, Güney Amerika kökenli cüce çiklitlerden bazı Apistogramma türleri ile Ramirezi'nin (Microgeophagus ramirezi) aynı akvaryumda uyumla yaşayabileceği belirtilmiş.

Bunun arkasında, "nasıl olsa ikisi de tropik Güney Amerika kökenli nispeten barışçı cüce çiklitler, herhalde birarada iyi geçinirler" gibi bir tahmin yatıyor olabilir. Fische im Gesellschaftsaquarium'da ise, hem gerektirdikleri fiziksel ortamın (sıcaklık, dekorasyon vs.) farklı olmasından, hem de daha agresif olan Apistogramma türlerinin Ramirezi'yi akvaryumda rahat bırakmayacağından dolayı bu iki farklı grubun bir arada sağlıklı yaşatılamayacağı belirtilmiş -ki bu görüş hakikaten bizim kendi gözlemlerimize uyuyor.

Bu kitapta önerilen akvaryum boyutları kesinlikle abartılı değildir. Çiklitleri beslerken yapılan en sık hatalardan biri, çiklitlerin sosyal davranışları ve yer gereksinimleri olduğunu unutup onları dar akvaryumlara hapsetmektir.

1. Örnek akvaryum: Küçük Tanganikalılar
Akvaryumun ölçüleri: 120 x 50 x 60 cm (U x G x Y) = 360 litre, su sıcaklığı: 26 - 28 C

Balıklar:
8 Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)
6 Limon Çiklit (Neolamprologus leleupi)
6 Brikardi (Neolamprologus brichardi)
6 Brevis Salyangoz Çikliti (Neolamprologus brevis)

Akvaryumun arka planı, su yüzeyine kadar çıkan taşlarla dekore edilerek Tanganika gölünün kayalık kıyıları canlandırılır. Bu dekorasyon ustalıkla yapılırsa balıklara sığınabilecek birçok kovuk ortaya çıkar. Özellikle Brikardi ve Limon Çiklitler, en baştan gençken ve benzer boylardayken akvaryuma konmalıdırlar. Bu balıklar cinsel olgunluğa erişince çiftler halinde seçtikleri kovukları sahiplenir ve diğer balıklara karşı kovuk çevresindeki bölgeyi savunurlar. Bazen çiflerin ve aile kolonilerinin korudukları bölgeler o kadar geniş olur ki, özellikle bölge sahiplenememiş balıkları, sürekli hırpalandıkları için akvaryumdan çıkarmak gerekebilir.

Akvaryumun ön planına, salyangoz çiklitlerin yuvalanabilmeleri için, 3-5 cm çaplı boş salyangoz kabukları konur. Bu iş için genellikle iri elma salyangozunun kabukları kullanılır. Erkeğin yarısından da küçük olabilen dişi, salyangoz kabuğuna girip çıkarak yavrulara bakarken, çoğu zaman kabuğa giremeyecek kadar büyük olan erkek yakın çevreyi korur. Brikardi ve Limon Çiklitlerin tersine Brevis salyangoz çiklitleri, dar alanda birçok yuva kurup çok aileli kalabalık koloniler oluşturabilirler.

Diğer türlere karşı barışçı olan Leptosomalar, daha çok yüzeye yakın açıklıklarda küçük sürüler halinde dolaşırlar.

2. Örnek akvaryum: Dev, cüce ve sinsi
Akvaryumun ölçüleri: 150 x 50 x 60 cm (U x G x Y) = 450 litre, su sıcaklığı: 25 - 27 C

Balıklar:
4 Frontoza (Cyphottilapia frontosa, dev)
10 Similis Salyangoz Çikliti (Neolamprologus similis, cüce)
4 Kum Çikliti (Eretmodus cyanostictus)
6 Guguk Çöpçüsü (Synodontis multipunctatus, sinsi)

Bu akvaryumda kocaman Frontozalarla ufacık Similis salyangoz çiklitleri tam bir tezat görüntüsü verirler. Frontozalardan biri şans eseri salyangoz kabuklarından oluşan yuvaların üzerinde gözüktüğünde, birkaç yuvadan oluşan haremini koruyan Similis erkeği, boyuna bakmadan dev frontozanın kuyruklarını ısırmaya kalkabilir. Buna karşılık koca hörgüç kafalı küçük balığa hiçbir şey yapmaz. Salyangoz kabuklarında zamanla ilk yavrular ortaya çıkar ve Similis kolonisi büyür ve yayılır. Bu nedenle akvaryuma en baştan bol miktarda boş salyangoz kabuğu konmalıdır.

Kumda sürünürcesine beceriksizce yüzen kum çiklitleri Eretmoduslar, türdaşlarına karşı oldukça saldırgan davranırlar. Belirli aralıklarla eşlerine verdikleri yumurtalarını ağızlarında nöbetleşe kuluçkaya yatıran Eretmodusları özellikle ilk haftalarda çok iyi gözlemek gerekir; kavgayı kaybeden akvaryumdan hemen alınmalıdır.

Taşlardan oluşturulacak kovuklar bu akvaryumda Guguk Çöpçülerinin işine yarar. Bu çöpçüler, yem atıldığında kovuklarından jet hızıyla çıkıp kaptıkları parçayla jet hızıyla geri dönerler. Frontozaların yumurtlama zamanlarını da dikkatle takip edip, frontoza yumurtalarının arasına yine jet hızıyla kendi yumurtalarını bırakmak için fırsat kollarlar.

3. Örnek akvaryum: Hiperaktif Tropheuslar
Akvaryumun ölçüleri: 200 x 60 x 60 cm (U x G x Y) = 720 litre, su sıcaklığı: 26 - 28 C

Balıklar:
15 Tropheus (Tropheus moori)
6 Guguk Çöpçüsü (Synotontis multipunctatus)
4 Phyllonemus typus

Çok beğenilen Tropheusların akvaryumlar için uygun olmayan balıklar olduğunu ileri sürenler vardır. Gerekli koşulların sağlanmadığı akvaryumlar söz konusuysa haklıdırlar da... Akvaryum çok büyük olmalı ve küçük bir gruba yetecek kadar alana sahip olmalıdır. Başlangıçta mutlaka yakın boylarda genç balıklar alınmalıdır. Cinsel olgunluğa adım atmalarıyla beraber erkekler aralarında sert kavgalara girişmeye başlar ve akvaryum ne kadar büyük olursa olsun sonunda sadece bir tek erkek hayatta kalır. Bu nedenle dominant erkek tarafından hırpalanan erkekler mutlaka akvaryumdan çıkarılmalıdır. Dominant erkek tek başına kalsa da çok teritoryal ve saldırgan bir maçodur. Yumurtlamaya hazır olmayan dişiler sürekli erkeğin kur ve saldırılarından kaçıp saklanmak zorundadır. Bu nedenle akvaryumda yeteri kadar dişi ve saklanacak kovuk bulunmalıdır.

Doğada ağırlıklı olarak Aufwuchs'la (taşların üzerindeki yosun tabakası, bkz. Malavi Defteri) beslenen Tropheuslar, akvaryumda da mutlaka bitkisel ağırlıklı yemlerle beslenmelidir; etçil beslenme bu balıkların kolayca hastalanmasına neden olur. Bütün bu zorluklar göz önüne alınıp gerekli akvaryum şartları sağlandığında, sıcak suyu seven Tropheus çok renkli ve ilginç bir akvaryum balığıdır. Tropheus akvaryumunda her an bir olay ve bir hareket vardır. Akvaryumda sadece bir renk ırkı beslenmeli, farklı renk ırkları biribirlerine karıştırılmamalıdır. Tropheus akvaryumunda diğer ağızda kuluçkalayan çiklit türlerini beslemek sorun yaratabilir; bu nedenle bu örnek akvaryum için başka bir çiklit türü önermiyorum. Genelde loş ışıkta kovuklarından çıkıp yem arayan diğer iki çöpçü türüne Tropheuslar pek aldırmazlar.

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

frontozaların beslenmesi başa bela...

yaw arkadaşlar 13 tanesi12 cm boyunda 2 tanesi 20 cm boyunda 7 bantlı frontozalarım var ama 13 tanesi akvaryumda cirit atıyo ikitane büyükki 7 bantlıdır yem falan yemiyo.iyice karınları çekildi.acından ölecekler diye korkuyorum...ışık kullanmıyorum frontozaların gece avlanan iri ırk bir balık olduğunu biliyorum.diğer balıklar tarafından sürekli tartaklanıyorlar 10 cm lik venüstüslerim bile kendinden üç kat iri olan frontozayı pataklıyo.yememelerinin seebi ne olabilir acaba...

Frontozaların beslenmesi

Büyük ihtimalle sindirim sistemindeki bakteriyel enfeksiyon olabilir. Tedavisi çok zordur. Balıkları akvaryumdan ayırmanı öneririm. yere ayırmanı öneririm