Üstü açık akvaryumlar aşırı neme yol açar mı?

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

Yazan: Claus Christensen, Tropica Akvaryum Bitkileri
Çeviren: Bilyap Aquaristic

Suyun üstüne çıkan yaprakları ve yüzen çiçekleriyle optik zenginlik taşıyan üstü açık akvaryumlar, kapakların kullanıldığı geleneksel akvaryumculuğa yeni bir renk getirmişlerdir. Üstü açık akvaryumlar evde aşırı neme yol açar mı? Bu ve akla gelen diğer bazı soruları Aqualog gazetesindeki bu yazımda ele alacağım.

Benim favorilerim, salonların dekorasyonuna yeni boyutlar katan üzeri açık akvaryumlardır. Yüzen bitkileri ya da Nymphaea (su zambağı) gibi yüzeyde açan çiçekli bitkilere tepeden de bakabilirsiniz. Birçok akvaryum bitkisi suyun dışına doğru da büyür. Bu tür bitkilerin sudan çıkan yaprakları son derece dekoratiftir.

Ayrıca üzeri açık akvaryumları, HQL veya HQI lambalarının kullanıldığı ışıklandırma sistemleriyle aydınlatıp çok etkileyici görüntüler yakalayabilirsiniz.Fakat bu güzel üstü açık akvaryumlar, odanızın iklimini geleneksel kapaklı akvaryumlardan daha çok değiştirebilirler. Kısmi nem Bu konuda ürkütücü bir örnek olarak bir akvaryum meraklısının 16 metrekarelik odasındaki 800 litrelik akvaryumunu verebilirim. Bu kişi Diskus besliyor ve su sıcaklığı 28°C ye ayarlı. Sorunlar akvaryumunun odaya göre büyüklüğünden ve suyla oda sıcaklığı arasındaki büyük farktan kaynaklanmış. Duvar kağıtları et gibi olmuş; pencereler sürekli buğulu...

Sorunlar nasıl önlenir? Bazı noktalara dikkat edildiğinde üzeri açık akvaryumlar nem sorunları yaratmaz.

Akvaryumun yüzey alanı, içinde bulunduğu odanın %2 sini geçmemeli. Örneğin 40 metrekarelik bir odada durabilecek bir üstü açık akvaryumun yüzey alanı en fazla 0.8 metrekare olmalı. Bu ölçü de aşağı yukarı 500 litrelik bir akvaryuma karşılık gelir.

Minimal bir buharlaşma için, akvaryum suyu ile oda sıcaklığı arasındaki fark 5°C yi aşmamalı. Aşırı sıcaklık farkından dolayı ısıtılmayan odalarda özellikle kış aylarında nem sorunları yaşandığını gözledik, çünkü sıcaklık farkı yükseldikçe buharlaşma hızlanıyor.

Akvaryumun bulunduğu odayı sıklıkla havalandırın. Bu zaten akvaryum olmasa da, sağlıklı bir oda için gereklidir. Son olarak da, yüzen bitkiler ve yapraklar, suyla hava arasında hava akımının çok az olduğu bir yüzey tabakası yaratarak buharlaşmayı azaltırlar. Bütün bunlara dikkat edildiğinde, odanızdaki kısmi (relative) nem artışı %5 civarında kalacaktır.

4
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri Ortalama: 4 (1 vote)