Anomala cüce cichlid (Nannacara anomala)

Erkek Nannacara anomala, Amerikanische Cichliden I
Latince isim:
Nannacara anomala
Eşanlamlılar:
Acara punctulata, Nanacara taenia
Habitat:
Guyana'nın sığ suları, büyük ırmakların küçük kolları.
Büyüklük:
Erkekler 7.5cm'ye kadar, dişiler 2.5-4.0 cm
Su şartları:
pH 6,5 - 7.5, GH 5°-15°
En küçük akvaryum:
Bir çift için en az 80 cm ve 100 litre
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Bakımı cichlid beslemeye yeni başlayanlar için de uygun. Boyuna kıyasla geniş bölge gerektirir!

Görünüş:
Erkekler metalik sarı-yeşil-mavi pırıltılı bir gövdeye sahipken dişiler kırmızı-kahverengidir. Üreme zamanları dişilerde koyu renk dikey ve yatay bantlar görülür.

Cinsiyet ayrımı:
Cinsiyet ayrımı kolaydır. Erkekler daha iri ve renklidirler. Üreme zamanları dişilerin renkleri koyulaşır.

Beslenme:
Kaliteli kuru yemlere alıştırılabilirler. Ancak sadece kuru yem yetersiz kalır. Ara sıra canlı yemlerle de desteklemek gerekir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Akvaryum tecrübesi az olanlar için de uygun barışçı ve bitkilere zarar vermeyen bir çiklit türüdür. Akvaryum şartları ve yem konusunda müşkülpesent değildir. Akvaryumlarında bitkiler, taşlar ve köklerle saklanma yerleri oluşturmak gerekir. Dekorasyonda kovuk biçiminde kesilmiş hindistan cevizi kabukları da kullanılabilir.

Düzenli su değişimleri (örneğin iki haftada bir %25 oranında) ve iyi filtrasyon ihmal edilmemelidir.

Üreme:
Dişiler yumurtlamak için genellikle küçük girişli kovukları tercih ederler. Yumurtlama sonrası dişiyle erkek arasında bir bağ kalmaz. Üreme döneminde satranç tahtası gibi karo desenlere bürünen dişi, yumurtaların ve yavruların bakımını tek başına üstlenir. Yavrularını koruma içgüdüsüyle bu dönemde oldukça saldırganlaşan dişi, eğer akvaryum yeterince geniş değilse yavrularına yaklaşmasını istemediği erkek balık için tehlikeli olabilir. Bu yüzden küçük akvaryumlarda yumurtlamadan sonra erkeği başka bir akvaryuma almak yerinde bir önlem olacaktır.

Yumurtlamadan yaklaşık 12 gün sonra, sayıları genellikle 100-150'yi bulan yavrular annelerinin çevresinde sürü halinde dolaşmaya başlarlar. İlk besin olarak yavrulara toz yemler ve artemia larvaları verilebilir. Yavrular, diğer birçok çiklit türünde olduğu gibi, annelerinin renk ve hareketleriyle verdiği sinyallere uyarlar. Örneğin, annenin yüzgeçlerini kapayarak başını hafifçe sağa sola sallaması tehlike uyarısı anlamına gelir. Bunu gören yavrular, sürü halinde hemen kuma çökerek hareketsiz kalırlar.

Işıklandırma düzenli yapılırsa (örneğin bir saatli şalter kullanılarak), annenin ışık kapanmadan birkaç dakika önce yavrularını yumurtladığı kovuğa götürerek uykuya hazırladığı gözlenir. Annenin yavrularına gösterdiği bu özenli bakım birkaç hafta devam edebilir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
tuncali üye resmi

Üç dişinin senkronize yumurtlaması

Birkaç hafta önce aynı erkekle yumurtlayan 2 dişi aynı günde yumurtlamışlardı. Şimdi de aynı erkekle yumurtlayan 3 dişi N. anomala aynı gün içinde yumurtladılar. Bu bir rastlantı olmamalı. Üreme kolonileri kuran balıkların tipik üreme davranışlarını gösteriyorlar. Yavru balık predatorlarının bol bulunduğu bir ortamda, bütün dişilerin yakın zamanlarda yumurtlamaları, kolayca tükenmeyecek çok geniş bir hedef oluşturdukları için genel olarak yavru balıkların yaşama şansını arttırıyor. Ayrıca geniş bir üreme kolonisinin ortalarına ulaşmak isteyen bir avcı, yavrularını koruyan bir sürü dişinin saldırganlık bariyerini aşmak zorunda. Bu nedenle en güvenli konum koloninin merkezi bölgeleri, buraları da hep en güçlü balıklar kapıyor. Koloninin zayıfları kenar bölgelere itiliyor. Bu tip ilginç organizasyonları tabi dar akvaryumlarda gözlemek mümkün değil. Fakat akvaryumda da gözlenebilen senkronize yumurtlamanın nasıl gerçekleştiği bir merak konusu. Acaba ayın belli dönemlerinde mi yumurtluyorlar?

tuncali üye resmi

Bölgesi boyundan beklenmeyecek kadar büyük

N. anomala'yı daha önce grup olarak değil ama çift olarak beslemiştim. 160x60x60 (cm) ölçülerindeki barışçı tetralar, yabani lepistes, Ancistrus d., Ottocinclus a. ve Corydoras sterbai ile dolu bitkili karma akvaryumuma bir grup anomala fena olmaz dedim ve iyi tanıdığım bir akvaryumcudan 5 erkek 5 dişi genç N. anomala aldım. Aldığımda boyları 2,5 cm ya var ya yoktu. Erkek dişi farkı daha belli belirsizdi. Akvaryumu bol miktarda kök ve taşla dekore ettiğim için her balığa yetecek kovuk bölge vs. vardır diye düşünmüştüm. Daha önce birçok Apistogramma türünü grup olarak beslemiştim; tahminime göre balıklar çok genç olduğu için kayıp vermeden bir hiyerarşik denge kurulabilecek, bütün balıklar kendilerine birer bölge edinebilecekti. Gerçi Uwe Römer, Cichlid Atlas adlı kitabında bir N. anomala erkeğinin tek başına 2 metrelik bir akvaryuma hükmedebileceği yazmış ama ben "ya abartıyor, ya da şans eseri çok aksi bir balığa rastgelmiş" diye düşünerekten bu cümleyi çok dikkate almamıştım. Tabi evdeki hesap çarşıya uymadı. Genç anomalalar akvaryuma o kadar çabuk uyum sağladılar ki erkekler bir hafta içinde belki de yarım cm boy attı, bir anda renkleri yüzgeçleri ortaya çıktı. Bir erkek akvaryumun sol yarısını, diğeri sağ yarısını sahiplendi. Bu dominant iki erkek, iki gün içinde diğer 3 erkeğin ikisini öldürdü, birini de tam anlamıyla şamar oğlanına çevirdi. Aradan birkaç gün geçti, baktım iki dominant erkek aralarında kavga etmiyorlar, her ikisi de akvaryumun ortasından geçen sınıra saygı gösteriyor. İki kayıp verdik ama herhalde artık bir düzen kuruldu diye düşündüm. Fakat birkaç gün sonra görüntü tekrar değişti. Sağdaki dominant erkeğin bölgesinde iki dişi yumurtladı. Yumurtalarının başını bekleyen dişiler o kadar saldırganlaştılar ki sağdaki erkek anomala kendi bölgesinin yarısına giremez oldu. Bu sefer soldaki dominant erkeğin bölgesine sarkıntılık etmeye başladı. Bunun üzerine dakikalarca süren ciddi kavgalar çıkmaya başladı. Belli ki sağdaki dominant erkek biraz daha güçlü, soldakinin bölgesini gitgide daraltmaya başladı. Derken soldaki erkeğin bölgesinde de bir dişi yumurtladı ve sınır tekrar ortaya kaydı. Şimdi üç dişi yumurtalarının başında, yaklaşanı vuruyorlar. Erkek anomalalar daha bu kadar küçükken 160 cmlik bir akvaryumu paylaşamıyorlarsa Uwe Römer yazdığında çok haklı demektir, ciddiye almakta yarar var. Belli ki Nanacara anomala, çoğu Apistogramma türüne kıyasla kendi türüne karşı daha saldırgan ve daha geniş bölge gerektiriyor. Bu kalabalık akvaryumda yavrularının hiç olmazsa birkaçını büyütebilecekler mi, merakla bekliyorum. Kendi türü dışındaki diğer balıklara karşı çok saldırgan değiller.