Borleyi (Copadichromis borleyi)

AquaLex Catalog (Malawi)
Latince isim:
Copadichromis borleyi
Eşanlamlılar:
Haplochromis granderus, Haplochromis borleyi, Crytocara borleyi
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'nün Kayalık kıyı bölgeleri
Büyüklük:
13 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Karnivor; etçil
Üreme:
<60 yumurtayı ağzında 20 gün kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, Sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
150 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Üst
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

HEPSİ ERKEK

Bir yıl boyunca bu balıklardan besledim. 5 adet 4 cmlik red kadango aldım. Önce 70 ltlik küçük akvarumda oldukları için yavaş büyüdüler. Geniş akvaryuma alınca boyları 12-13 cm e ulaştı. Bir tanesi diğerlerinden daha çok renklendi. ama kesinlikle saldırganlıklarını görmedim.70 litrelik akvaryumda bile saldırgan değillerdi.yanlız tek sorun dişi balık bulmanın zor olması. Dişi diye alıyorsunuz sonra renklendiren yemlerden verince başlıyor yüzgeç üstleri beyzlamaya, kafaları mavileşmeye...diğer malawi türleri ile uyumlu yaşıyorlar. sadece üreme dönemlerinde açıklık alanlarda yer tutup azıcık hırçınlaşabiliyorlar. Bunu dışında hastalıklara karşı oldukça dirençliler. Manter gibi hastalıkları kapsalar bile ilaç kullandığınız sürece kolayca iyileşiyorlar. Aslında üretmek istediğim bir tür ama önce bir dişi bulmama lazım tabi:)

alaeddinozmen üye resmi

Üreteceğiz ama dişi bulmak çok zor.

1,5 yıl önce sırf meraktan 2 tane almıştım. büyüdüler ve bir tanesi çok güzel renk aldı. yukarıdaki resimden çokçok güzel. küçük kalana bir süre kur yaptıktan sonra kur yapmayı kesti. yaklaşık 15 gün sonra diğeri de renklenmeye başladı. akvaryumcudan dişi gibi görünen 2 tane yetişkin aldım. 1 ay sonra onlar da erkek çıktı. Baskın erkek dışındaki tüm erkekleri verdim 3 tane dişi görünümlü aldım. malesef bir süre sonra onlar da renklendi. Ankaradaki bir toptancıdan 10 tane yavru aldım. 2 ay sonra onlar da renklendi. şu anda elimde 12 tane erkek var. Üreteceğiz ama dişi bulabilirsek. Renklerinin güzelliğinden dolayı 15 cm lik erkeğe de kıyamıyorum. öyle avare avare geziyorlar akvaryumda. Ben de azimle dişi arıyorum.

harika yavrular :)

Afrika - Malawi Gölü Çiklitlerinden geçen 1,5 ay önce 2 kadongo aldım şuan 38 yavru aldım gerçekten harika zevkli hem bakımı kolay hemde ortam müsait olduğunda kısa sürede bolca yavru alınabilmekte ama özellikle diger çiklit türlerini sevmeyen bi balık dikkat etmek lazım bu hususaherkese eglenceli neşeli günler

hızlı ürüme

bu balıkların üremesi oldukça iyi benim elimde 1 erkek 2 dışı var yaklaşık 1-1,5 ayda yumurtaları ağzına alıyor ve akvaryumun sıcaklığı 27-28 derece civarı sanırım bu yüzden 15günde yavruları ağzından döküyor geçen seferde 20 günde döker diye bekledim ben yokken balıkları 15.gün dökmüş bence gayet güzel ve üretmek için uygun bir tür.

muhteşem renkler.

borleyinin pek yaygın olmaması bence akvaryum severler için üzücü. bu kadar uyumlu bir balık daha evvel beslemedim. kaliteli kuru yeme ve ev yapımı ıspanak+yüreğe dayanamıyor. hele ki dişisi ile resitali muhteşem. suyun orta yüksekliklerinde dolaşmayı sevmesinden dolayı akvaryumun en güzel balığı olarakda ilgi çekiyor.

Cinsiyet ayırımı ve üretim

Borleyilerin erkeklerinin kafa ve gözdeleri ergenlik boyutuna geldiklerinde renklenir. dişiler ise kahverengi tonunu korurlar. Bu ablığın üretimi için dişi sayısı oldukça fazla tutulmalı ve türe özel akvaryumlar kurulmalıdır. Sürü halinde üremeleri,yumurta dökmeden önceki dişilerin dansları seyre değerdir. saygılarımla;

uzlaşmacı

en hırçın ortamlara bile kolayca ayak uyduruyo diye bilirim, karma akvaryumlarda kesinlikle tavsiye ederim akvaryuma hareket ve renk katıyo, güzel renklerinin sergileyebilmesi içinse kaliteli yem ve tabiiki geniş akvaryum şart...!!

Satın alırken dikkat

C. borleyi akvaryumcularda kolay bulunan ve kolay üretilen bir balık olduğundan saf türü bulmak zor olabilir. Bu yüzden bence bu balığı yavruyken satın almak doğru olmaz. Balığınızı küçükken alıp, pahalı yemlerle büyütüp sonra gövdesinin turuncu rengini izlemektense büyük ama güzel balığı almak daha iyi bence. Diğer bir konuda dişilerin seçimi. Aynı akvaryumcudan 3-4 dişi almaktansa farklı farklı yerlerden ve zamanlarda bire birer alarak koloninin tamamlanması türü korumak için daya iyi bence.

15cm'lik Borleyi Red Kadango

Şunu Belirtmek istiyorumki benim de kadangom var bir buçuk senedir bakıyorum ve nerdeyse 15-17cm arası boya geldi.Ve kadango'lar 60 değil büyük disiler 80-100 yavru cıkarırlar.Artı 1 erkeğe 5 diside olur.ben 1 senedir cok memnunum ve burdaki resim gibi değil gövdesinin kırmızı renk olması gerekiyor.
Herkese bu balığı tavsiye ederim fakat safkan olmasına dikkat edin yoksa sapsarı olur.
saygılarımla
Hakaco & Emoşın