Festivum bayrak cichlid (Mesonauta festivus)

Mesonauta festivus, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Mesonauta festivus
Eşanlamlılar:
Acara festiva, Cichlosoma insigne
Habitat:
Guyana, Orinoco ve Amazon havzası
Büyüklük:
15-20 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için, özellikle melek balıklarıyla birlikte
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Açık alanlara ve yaprakların üzerine 200-500 adet yumurta bırakır. Dişi ve erkek yumurtaları korur.
Su şartları:
pH: 6-7, Sıcaklık: 23-25°C, üreme döneminde pH: 6,5 Sıcaklık: 25-28°C
En küçük akvaryum:
150 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Yumuşak ve asidik su şartları gerektirirler ama bu yeterli değildir; çok ürkek oldukları için konuldukları akvaryuma sert yapraklı Sagittaria, Vallisneria ve Cryptocoryne gibi bitkiler dikilmeli, köklerle saklanma yerleri oluşturulmalıdır. Boylarına göre sakin çiklitlerden sayılabilirler; kendileri gibi sakin, melek ve akaralar gibi sert olmayan çiklitlerle bir arada tutulmalıdırlar. Bulundakları akvaryuma Neon balıkları konmamalıdır; doğal besin menülerinde neon balıkları yer aldığından onları yiyebilirler. Tubifex kurdu, su piresi, sivrisinek larvaları ve kuru yemler ile beslenebilirler.

Üreme dönemlerinde pH 6.5, su sertliği 5 dGH ve sıcaklığı 25-28C olan su şartları gerektirirler. Biraz zor çift oluşturup yumurta dökerler ancak yumurtladıklarında, yumurtalarına ve yavrularına iyi bakarlar. Dişi akvaryumdaki düz yüzeyli bir taşa veya yaprağa 200-500 kadar yumurta bırakır. Dişi ve erkek yumurtaları dikkatlice korurlar. Yavrular, yumurtadan çıkıp yüzmeye başladıklarında artemia larvaları ile beslenebilirler.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
tuncali üye resmi

Yaşama alanı çok geniş

Eskiden bayrak cichlid\'i doğada aşağı yukarı melek balığıyla beraber yaşayan bir balık olarak bilirdim. Halbuki Bolivya\'da gördüm ki, bu balığın yaşama alanı melek balığından çok daha geniş. Değişik ortamlara uyum sağlama yeteneği yüksek ve yavrularını çok iyi koruyan bir balık. Sadece büyük nehirlerin sığ kıyılarında değil, en yakın nehirden yıllardır bağlantısı kopmuş gölet ve su birikintilerinde bile bu türe rastladık. Bazı çiftleri yavrularını 20-30cm derinliğindeki sığ sularda, suların yükselmesiyle su altında kalmış otların arasında gezdirirken gördük. Beslenmek için yaklaşık bir metrekarelik bir alana dağılmış yavrularını, en ufak bir tehlike üzerine verdikleri sinyallerle hemen küçük bir öbek haline getirip, yavru öbeğiyle beraber hızla uzaklaşıyorlar. Yavru balıkların, ebeveynlerinin işareti üzerine hemen bir araya toplanmalarını ve hızla anne-babayı takip etmelerini izlemek etkileyici.

MAALESEF TC DE BULUNMAZ

Bu balıklar hakikaten çok sakin barışçıl çiklitlerdir ama ne hikmetse TC de bulmak milyonda bir ihtimaldir oysa tüm dünyada çok tutulan bir balıktır bakımı ve üremeside o kadar zor değildir ve acaip güzel ve zarif balıklardır.(neden bilyap TC de bulunmayan bu türler hakkında bilgi veriyor da bazı bariz türler hakkında bilgi vermiyor anlamadım)