Kakadu cüce cichlid (Apistogramma cacatuoides)

Seçici üretim ürünü turuncu kakadu erkeği (Apistogramma cacatuoides)
Kakadu erkeği, yandan görünüş (Apistogramma cacatuoides)
Üç haftalık yavrularını güdüp koruyan dişi kakadu tipik parlak sarı rengiyle
Dişi kakadu yavrularıyla (Apistogramma cacatuoides)
Yaşlıca bir erkek kakadunun yüzü (Apistogramma cacatuoides)
Latince isim:
Apistogramma cacatuoides
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Güney Amerika: Peru Amazonu'nun nehir ve gölleri
Büyüklük:
Erkekler 8cm, dişiler 5cm
Beslenme:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Su şartları:
pH 6,5 - 7.5, GH 5°-15° , 25°-26°C
En küçük akvaryum:
En az 1 metre ve 150 litre
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Görünüş:
Çok çeşitli renklerde kakadular vardır. Erkeklerde sırt yüzgecinin ilk 3-4 ışını uzayarak balığa çok çekici bir görünüm verir. Erkek kakaduların ağızları oldukça büyüktür.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler dişilerin hemen hemen iki katı boyunda, daha renkli ve daha geniş yüzgeçlidirler. Erkeklerde sırt, karın ve kuyruk yüzgeçleri sivri uçludur. Ağrıca erkeklerin ağızları büyüktür ve sırt yüzgeçlerinde uzamış ışınları vardır. Çoğu apistogrammalarda olduğu gibi üreme zamanları dişiler parlak sarı bir renge bürünürler.

Beslenme:
Kaliteli kuru yemlere biraz zor da olsa alıştırılabilirler. Ancak sadece kuru yem yetersiz kalır. Tam bir gelişimle birlikte parlak renkler için tatlı su karidesi (artemia), bulunabilirse dondurulmuş sivrisinek larvaları, ince kıyılmış sığır kalbi gibi yemlerle de desteklemek gerekir. Akvaryumlarında birkaç yetişkin dişi lepistesin bulunması beslenmelerine katkıda bulunacaktır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Kakadu bakımı nispeten kolay bir apistogramma türüdür. Küçük balıklarla karma akvaryumlarda yaşayabilecek kadar barışçıdırlar. İyi bitkilendirilmiş, taşlar ve köklerle dekore edilmiş geniş akvaryumlar gerektirirler.

Kakadu, nötr veya hafifi alkali suda da sağlıklı gelişip üreyebilir. Fakat iyi bir filtrasyon ve düzenli su değişimleriyle nitrit/nitrat düzeylerini düşük tutmak önemlidir. Diğer apistogrammalar gibi kimyasal maddelere karşı hassastırlar.

Akvaryumlarında lepistes, neon tetra, rasbora gibi orta ve üst seviyelerde yüzen küçük sürü balıkları bulunması ürkekliklerini üzerlerinden atmalarına yardımcı olur. Erkekler aralarında kavga edebilirler. Kavga sırasında bazen biribirlerini kocaman ağızlarından yakalayıp kenetlenirler. Akvaryuma çok geniş olmadığı sürece birden fazla erkek kakadu koymak risklidir. Erkekler poligamiktir; aynı anda birden çok dişiyle yavru büyütebilirler.

Kakadu dişileri de agassizi'ler gibi akvaryumda küçük, içinde kovuğu olan bir alana sahip çıkarlar. Bu alana özellikle başka bir dişinin girmesi yasaktır. Bir erkeğin bölgesi ise bereaber yumurtladığı birkaç dişininkini içine alabilir. Yavrularını başarıyla büyütebilmesi için bir dişi kakadunun akvaryum tabanında yaklaşık 35 cm çapında bir alana gereksinimi vardır.

Üreme:
Dişi yumurtalarını genelde korunaklı bir kovuğa bırakır. Yumurta ve yavrularla doğrudan dişi kakadu ilgilenirken erkek geniş çevreyi koruma görevini üstlenir. 48 saat içinde yumurtadan çıkan yavrular yaklaşık 5 gün sonra da yüzmeye başlarlar. Annelerinin sıkı denetimi altında akvaryum tabanını dolaşarak yiyebilecekleri mikroskopik canlıların peşine düşerler. Bu devrede yavru kakadulara yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla birlikte özel toz yemler verilebilir. Düzenli bir bakımla yavrular çabuk büyürler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

kırmızı formlar ve omurga deformasyonları

Malesef selektif üretime maruz kalmış kakadularda ciddi omurga deformasyonları olabiliyor. Bu özellikle erkek balıklarda daha belirgin ve işin ilginç tarafı kırmızı renk miktarı yüksek balıklarda deformasyon daha da belirgin oluyor. Deformasyon görülmeyen balıklarda bile balığın hızlı yaşlanıp vahşi formlara daha erken öldüğü pek çok hobici tarafından doğrulanmış bir durum.

tuncali üye resmi

Nihayet doğal (vahşi) form kakadu bulabildim

Yıllardır doğal (vahşi) form kakadu arıyordum, nihayet 4 ay kadar önce bir amatör meraklısından bulabildim. Doğal form kakaduları üretmiş yavrularının bir bölümünü bana verdi. 12 küçük yavrudan 5 erkek 7 dişi çıktı, ama nedense tam ergenlik döneminde erkeklerin üçü öldü. Yaşayan iki erkekten biri güzel gelişti, öteki cüce çıktı. Dişilerin tamamı büyüdü. Vahşi form kakadular seçici ve suni üretim yöntemleriyle üretilmiş double red veya turuncu kakadulardan çok daha güzel. Cart renkler yok, buna karşılık renkli metalik noktalar daha belirgin, yüzgeç ışınları daha uzun. Gövde daha ince uzun ve sağlıklı duruyor. Ayrıca suni ırklardan belirgin şekilde daha büyükler, hem erkek, hem de dişi. Gözlediğim davranış farkları: Kesinlikle daha ürkekler, beni görünce hemen saklanıyorlar, bu yüzden fotoğraf çekmek kolay değil. Çekebildiğim fotoğrafları yakında bu sayfaya ekleyeceğim. Şimdiye kadar defalarca suni türlü ırk suni ırk kakadular besledim, hiçbiri karma akvaryumda (lepistes, ancistrus, karides) yavrularını sonuna kadar büyütemedi. Tam başardılar derken birkaç hafta içinde yavrular azala azala yok oldu. Bu doğal form kakadular ilk defa yavrularını kalabalık karma akvaryumda (120x50x50cm) sonuna kadar büyütmeyi başardı. Gözlediğim kadarıyla yavrular annelerinin çevresinde daha toplu duruyor, fazla dağılmıyor ve yerden fazla yükselmiyorlar. Akvaryuma yavrular için ormandan topladığım kuru yapraklar hariç hiçbir özel yem atmadım. Ancak dengesi oturmuş, basit bir sünger filtre ve 20W sabit ısıtıcının çalıştığı bol bitkili bir akvaryum (sıcaklık 24-26 C), pH 7.0 gibi. Renk ve desene göre seçilip üretilen, yavrularda kayıp vermemek için suni ortamlarda yetiştirilen balıklarda genetik (ve kültürel) dejenerasyon olduğu, birkaç nesil sonra bu suni ortamlar dışındaki şartlarda yavru yetiştirme yeteneklerinin kaybedildiği genelde biyologlar tarafından bilinen bir konudur. Doğal şartlara daha yakın üretim yapan amatör akvaryumculuğun değeri burada ortaya çıkıyor.

tuncali üye resmi

nitrat düzeyi mutlaka düşük tutulmalı

Kakadu pH'ı düşük, yumuşak ve asitli su gerektirmeyen az sayıda Apistogramma türlerinden biridir. Bu nedenle bakımı göreceli olarak kolaydır, hiç olmazsa pH'ı düşük tutma derdi yoktur, ancak yine de çok kolay denemez. Çünkü diğer hassas Apistogrammalar gibi Kakadu da uzun vadede ancak düşük nitrat düzeylerinde sağlıklı yaşatılabilir. Özellikle 20mg/litrenin üstündeki nitrat düzeylerinde çok hassaslaşır ve kolayca hastalanıp ölürler. Çoğu ev akvaryumunda nitratın 25 ile 50 mg/litre arası bir düzeyde dengede kaldığı düşünülecek olursa ortalama akvaryumlarda Kakadunun neden çok uzun ömürlü olamayacağı anlaşılır. Kakadularla ilgili tipik tecrübe şudur: Akvaryumcudan (tabi bulabilirseniz) çok güzel ve sağlıklı görünen balıklar alıp, tetra veya lepistes gibi barışçı ve sakin balıkların yaşadığı akvaryumunuza koyarsınız. İlk haftalar herşey iyi gider, hatta bu arada dişiler yumurtlar bile. Kakadular üremeye giriştiğine göre akvaryum şartlarım uygun olmalı diye düşünürsünüz. Sonraki haftalarda ise kakadular giderek sağlıklarını yitirmeye, türlü hastalıklara yakalanmaya başlarlar. Sık soluma, pul kabarması, karın çökmesi veya şişmesi, yalpalayarak yüzme tipik hastalık belirtileridir. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın ama, normal karma ev akvaryumlarında kakadular 3-4 ayı bile zor bulurlar. Nitratı düşük tutmak için neler yapılabilir? 1) Eğer musluk suyunuz temiz ve sağlıklıysa haftada bir %30 su değişimi. %10 gibi küçük oranlarla nitratı düşük tutmak mümkün olmuyor ne yazık ki 2) büyük akvaryum, az sayıda balık; örneğin 100x40x40 ölçülerinde bir akvaryumda 1 erkek, 3 dişi Kakadu, 3-4 Ottocinclus, 8 küçük tetra, ve 8-10 karides olabilir. 3) Bol miktarda bitki, özellikle hızlı besin tüketen suüstü ve bataklık bitkileri. 4) Kakadular alınmadan birkaç ay önce akvaryum kurulmalı, kakadu haricindeki diğer canlılar aşama aşama konmalı ve nitrat düzeyi haftalık ölçümlerle takip edilmelidir. Ancak akvaryum düşük nitratlı sürdürülebilir bir düzene girdikten sonra kakadu almak düşünülmelidir. Sağlıklı kakadular bütün bu zahmetlere değecek harika balıklardır.

disi- erkek kakadu

Tunc beyın soyledıklerı tamanen kakaduların dogal davranısıdır.Uwe Romer,arastırmalarında kakaduların brıkardılere benzer sekılde kolonı kurdugunu belırtmıs.dogada mıkro predator olan bu balıklar ,yavrulara karsı ınanılmaz hasssaslar.degıl kendı yavruları baskalarının yavrularına bıle bakabılıyor.Tunc beydekı erkegın tek eslı yaklasımı ıcın de: yıne Uwe Romer,genc erkeklerın tek eslı ,daha tecrubelı erkeklerın ıse harem kurma egılımınde oldugunu belırtmıs(genellıkle).yalnız bu ozellıklerın(yavru bakımı) trıple-double red gıbı sunı turlerde pek gozlenemedıgı de anlatılmakta.

tuncali üye resmi

Hayret, açıktaki dişi yardımsever çıktı

Kakadulardaki sosyal dayanıışmayı gösteren ilginç bir gözlemim oldu. 160x60x60 cm ölçülerindeki bitkili akvaryumumda başka birçok balığın yanında 1 erkek, 2 dişi genç kakadu var. Bunlardan bir çift yumurtladı, bir dişi de açıkta kaldı. Normalde özellikle yaşlı erkekler poligamik (çok eşli) eğilimli olmasına rağmen, erkek balık belki gençliğinden, belki de kalabalık akvaryumda yavruları korumanın güçlüğünden kendini tamamen beraber yumurtladığı dişiye adadı ve diğer dişiyi sürekli bölgesinden dışarı kovaladı. Yumurtlamanın üzerinden 2 hafta kadar geçmişti, dişi bitkilerin arasındaki mikrobik canlılarla beslenebilmeleri için yavrularını gezdiriyordu. Erkek kakadu da geniş çevreyi kolaçan ediyor, kardinal tetraymış, red nosemuş falan aldırmıyor, Nanaccara anomala, Melek, Corydoras sterbai gibi ciddi rakiplerle uğraşıyordu. Bir ara bir N. anomala dişisi yavrulara yaklaşmaya kalktı ve fena halde bir kavga koptu. Üç balık, anomala dişisi ile kakadu çifti biribirlerine girdiler, biribirlerinin etrafında dönerek yerlerde sürünmeye başladılar. Dişi anomala da inatçı mı inatçı, iki balığın darbelerine rağmen bir türlü pes edip çekilmedi. Derken açıktaki dişi kakadu çiftin yardımına yetişti, üç balık beraber dişi anomalayı ancak kovalayabildiler. Fakat bu dayanışma gösterisinden sonra da erkek kakadunun açıktaki dişiye karşı tavrında bir değişiklik olmadı. Bunun erkek balığa verilmiş bir rüşvetten çok doğada üreme kolonileri kuran balıkların tipik dayanışma davranışı olduğunu tahmin ediyorum. Bugün sana yarın bana hesabı... Sağlıklı (ve doğal form) kakadular tahmin edilemeyecek kadar dişli balıklar, yavrularını korumayı iyi beceriyorlar.

genel bakım

Bence bu balık gerek renkleri gerekse davranışları açısından çok güzel bir tür...
besleyicilerin aklından çıkarmaması gereken 1 erkeğe en az 2 dişi oranıdır. Çünkü erkekler fazlasıyla aktiftir ve sürekli dişi ararlar.Elimdeki cacadular ilk geldiğinde 1 erkek 1 dişi olarak gruplara ayırmıştım ancak şimdi 2 dişi 1 erkek olarak hepsinin keyfi yerinde yumurtluyorlar.

çok ilginç ve güzel bir çiklit

Kakaduyu, Avrupada en tutulan çiklitlerden biri olmasına rağmen TC'de henüz hiç görmedim. Güney Amerika kökenli cüce çiklitler arasından bakımı en kolaylarından biri, ama yine de sağlık ve uzun ömür için tavizsiz iyi bakım ve su şartları gerektiriyor. Bu türü beslemenin güzelliği, lepistes, neon gibi sakin balıklarla bir arada beslendiğinde, karma akvaryumlarda dahi yavrularını büyütebilmeleri. Bir erkek balık için 3-4 dişilik bir harem gerekiyor. Yeterli alan olduğunda, birkaç dişinin aynı anda yavrularını büyüttüğünü gözlemek mümkün.