Mozayik gurami (Trichogaster leeri)

Yetişkin bir erkek mozayik gurami (Trichogaster leeri)
Yetişkin bir dişi mozayik gurami (Trichogaster leeri)
Solda dişi, sağda erkek mozayik gurami (Trichogaster leeri)
Sağda dişi, solda erkek mozayik gurami (Trichogaster leeri)
Latince isim:
Trichogaster leeri
Eşanlamlılar:
Trichopodus leeri, Osphromenus trichopterus
Habitat:
Güneydoğu Asya: Malezya, Borneo, Sumatra
Büyüklük:
12 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Su yüzeyinde köpükten yuva yapar
Su şartları:
pH: 6.5-7.5, Sıcaklık: 24-30°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Üst - Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Mozayik gurami uygun şarlarda 12cm’ye kadar büyüyebilen en güzel ve en sakin labirentli türlerden biridir. Büyük, sıcak (25-28°C) ve sakin akvaryumlar gerektirir. Örneğin 130x50x50cm ölçülerinde bir akvaryum bir grup mozayik gurami için idealdir. Çok hareketli ve saldırgan balıklarla beraber beslendiğinde hiç rahat edemez ve eninde sonunda hastalanır. Rasbora veya neon gibi sürü balıkları akvaryum aşırı sıcak olmadığı sürece uygundur.

Özellikle erkekler karın bölgesinde çok güzel kırmızı renklere sahiptir. Üreme zamanlarında hem erkek hem de dişide renkler koyulaşarak daha da çarpıcı bir hal alır. Üretim için sıcaklık 30°C’ye yükseltilmeli, akvaryumun yüzeyi Pistia stratiodes ve Ceratopteris pterioides gibi yüzer bitkilerle kaplanmalıdır. Erkek mozayik gurami köpükten yuvasını yüzen bitkiler arasında yapar. 700’den fazla yavruya yer olması açısından üretimde 1 metre veya daha büyük akvaryumlar kullanılmalıdır.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Erkek mozayik gurami ve yuvası

Diğer labirentlilerin aksine erkek mozayik guramiler fazla üreme isteği taşımazlar. Hatta çoğu erkek mozayik gurami bırakın üremeyi yuva bile yapmadan yaşama veda ederler. Ancak yuvayı yapmış ve kendisine uygun dişiyi bulmuş bir erkek guramiyi ise hiçbir şey onu yavru yetiştirme isteğinden alıkoyamaz. Yani bütün sorun o sabun köpüğü tipindeki yuvanun yapılmasındadır. Eğer erkeğin yuva yapmasını istiyorsanız akvaryumdaki yüzen bitkilerin arasına bir parça strafor kağıdı (şu beyaz eşyalar zedelenmesin diye kullanılan beyaz köpük) koyarak onu yuva yapmaya teşvik edebilirsiniz. Yalnız kullandığınız straforun iri taneli ve mobilyalarda kullanılan cinsten olmamasına özen gösteriniz. Zira bu cins strafor balıklarda zehirleyici etki yapabiliyor. Yukarıda anlattığım yöntemle benim miskin erkek guramimden tam 4 defa yavru aldım. Aynı yöntemi cüce guramilerdede uygulayabilirsiniz. Yalnız onlar kullanacağınız straforun daha ince yapılı olmasına dikkat etmelisiniz.

büyük akvaryum gerekli

Yetişkin mozayik guramiler için en az 150 litrelik büyük akvaryumlar gerekiyor. Yoksa yaşlandıkça hantallaşıp bir köşeye sinerek canından bezmiş bir görüntü veriyorlar. Yine canlılıkları açısından grup halinde beslenmelerinde yarar var.

mozayik gurami

Diğer labirentliler gibi mazayik guramide köpük yuva yaparlar.Cinsiyet ayırımı üst yüzgeçlerdendir.Üst yüzgeç erkeklerde dişiye göre daha uzundur.Erkek gurami dişiyi sürekli rahatsız eder,devamlı peşindedir.Hele yuvayı oluşturduktan sonra dişiyi yuvanın altına çekebilmek için uğraşır.Dişinin hazırlığı karnının şişliğinden erkeğinki ise karın altının kızarmasından anlaşılır.Dişi hazır değilse ve de saklanacak yer yoksa çok hırpalanır.Buyüzden mutlaka saklanacak yer (örn.kütük,saksı vb.)sağlanmalıdır.Dişi zaten hazırsa kendiliğinden yuvanın altında birleşmeye gelecektir.Defalarca yapılan kucaklaşmalardan sonra yumurtlama tamamlanır,o yüzden ayırmakta acele edilmemeli,bittiğinden emin olunmalıdır. Dişi ayrıldıktan sonra erkek yumurtalarla ve daha sonra da yavrularla ilgilenecektir.Yavrular serbest olarak yüzmeye başladıktan sonra yumurta sarısı verilmeye başlanır.Yumurta çok iyi pişirilmeli ve suda ezildikten sonra üstte kalan kısmı verilmelidir.Erkeğin ğörevi bitmiştir ayrılabilir.Artemia verilmeye ancak 10 gün sonra başlanabilir.Bu dönem çok tehlikelidir zira yavruların labirentleri oluşmaya başlayacaktır.Akvaryumun üzeri örtülmeli ve ışık yakılmalıdır.Fakat ne yapılırsa yapılsın yavru kaybı olacaktır.Guramilerin avantajı yavruların dibe düşmeden yüzmeye başlamalarıdır,bu beslemede kolaylık sağlar.Labirent dönemini atlattıktan sonra normal besinler verilebilir.

oda isisi

Guramiler Havadaki oksijeni zaman zaman su yüzünden aldıkları için ortam ısısı ile akvaryum ısısı çok farklı olmamalıdır.Bogaz ve solungac problemleri yasarsınız.Bu yuzden buro ve gece ısıtılmayan hacımlerde ust kapak kullanılmalı mumkunse gecelerı ısı yayması İçin ışık yanık bırakılmalıdır.