Plati (Xiphophorus maculatus)

Bir grup plati
Erkek fantom platiler, Aquarium Atlas Vol. I
Kırmızı plati, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Xiphophorus maculatus
Eşanlamlılar:
Platypoecilus maculatus, Poecilia maculata
Habitat:
Orta Amerika'nın Atlantik tarafının tatlı suları
Büyüklük:
Erkekler 5cm, dişiler 6cm
Su şartları:
pH 7.0 - 8.2, GH 10°-25°, 20°-26°C
En küçük akvaryum:
En az 60cm ve 40 litre
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Yeni başlayanlar için de uygun

Görünüş:
Yuvarlak, küçük ve sevimli balıklardır. Canlı renkleriyle karma akvaryumlara renk katarlar. Seçici üretim yöntemleriyle çok çeşitli renkte ırklar türetilmiştir. Genelde en yaygın olanları kırmızı renklileridir.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler daha küçük ve canlı renklidirler. Ayrıca erkeklerin gonopodları vardır.

Beslenme:
Kaliteli kuru yemler, yosun.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Hem kendi türleriyle, hem de diğer türlerle iyi geçinen barışçıl balıklardır. Bitkilendirilmiş, sakin ve küçük balıkların yaşadığı her türlü karma akvaryuma kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

En az 2 çiftlik gruplar halinde bakılmaları önerilir. Lepistes, ay moli gibi diğer barışçıl canlı doğuranlarla ve neon balığı, rasbora, labirentliler ve bazı cüce çiklitler gibi küçük sakin balıklarla birlikte yaşayabilirler.

Akvaryumlarının cryptocoryne wendtii, vallisneria spiralis, anubias barteri, vesicularia dubyana ve sagittaria gibi dayanıklı türlerle bitkilendirilmesi önerilir. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavru platilerin saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

Üreme:
Doğurmak üzere olan dişiler iyi bitkilendirilmiş küçük bir akvaryuma ayırılarak yavruların çoğu kurtarılabilir. Yetişkin balıklar genellikle kendi yavrularını yemezler. Dişiler her seferinde 10-50 arasında yavru balığı canlı olarak dünyaya getirirler. Yavru balıklar toz yemler ve artemia larvalarıyla beslenebilirler. Cinsel olgunluğa 3-4 ayda ulaşırlar. Çok kalabalık olmayan karma akvaryumlarda da doğan yavruların bir kısmı kendilerini kurtarıp erişkinliğe ulaşabilirler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

haşlanmış karaciğer?

Yahu bu balık astronot mu?Doğal ortamında haşlanmış karaciğer tarzı bir protein kaynağını nasıl bulur bu balık?İnternetten biraz araştırın bu balık hakkında \"algea eater\" diyor. Yania algeanın türkçesi de karaciğer değil:)
Lütfen abuk subuk yem tarifleri vermeyin bitkisel ağırlıklı,yosun içeren yemler verin.Canlı yem olarak da su piresi ve artemia larvaları uygundur.Ispanak haşlayıp da verbilirsiniz.

rengarenk ve dayanıklı

Canlı doğuranlar içinde en dayanıklı olanı.Isı stabil olursa, sizi hiç üzmeden yaşar giderler.Yeni ortama alışmaları biraz zaman alıyor.Üreme için de önce ortama uyum sağlamaları şart.Sadece kırmızı değil, sarı, mavi yeşil versiyonları da var.Genelde üç ana tür var.Birisi Wagtail denen tür.Kırmızı ve fantom(kırmızı üstüne siyah yüzgeçli) plati bu türün en küçük ve en bilinen üyesi.Mickey mouse platiler ise daha iri.Kuyruklarındaki siyah mickey mouse beneği yüzünden böyle adlandırılıyorlar.Oldukça fazla renk varyasyonları var.Bir de sunset plati dediğimiz vücudu sarı yeşile çalan, kuyruğa doğru rengi değişen türler var.Üç tür de birbiriyle eşleşebiliyor.Yavrular lepisteslere göre daha yavaş büyüyor.Yavru yeme konusunda en sabıkalı tür.Ayrıca erkekler arasında bazen sürtüşmeler olabiliyor ama gözdağından öteye giden bir şey asla olmuyor.Isı değişimleri bu balıkların en büyük düşmanı.5-6 dercelik bir ısı değişimi tüm balıklarınızın kuyruk ve yüzgeç iltihabından ölmesine neden olabilir.(Yaz geldiği için ısıtıcıyı kapattığımda başıma gelmişti.) Kuyruğunu kısarak yüzen balıkları kesinlikle satın almayın.
Bitkisel ağırlıklı besleyin.Akvayuma tuz eklemek çok da gerekli değil.
Özellikle kırmızı mavi platiler çok güzel.

üreme

arkadaşlar pilatileriniz hamile kalmıyosa.dişi platileri yavruluğa alın erkek dışarda kalsın.2hafta sonra erkeğin yanına salın bakın nasıl çifleşiyo.

Üretim için püf noktaları...

1- Haftada bir defa artemia verin.
2- Akvaryumu bolca bitkilendirin.
3- Hftalık olarak düzenli bir şekilde %10 su değişimi tapın.
4- Akvaryuma yenebilir yosunlardan ekleyin. Özellikle fontialis cinsini tavsiye ederim; hem dekora güzellik katar, hem de platiler için mükemmel bir besindir. Bendeki platiler 28 günde bir 30-40 tane yavru veriyordu.

balık alırken seçici davranmak

yeni balık alırken akvaryumcudaki balığın hareketlerini iyice gözlemleyin.kesinlikle acele etmeyin.yüzmenin dışında balığın psikolojisine dikkat edin.her güzel görünen balığı almayın.bu bütün balıklar için geçerli.doğurgan olanlara özellikle dikkat edin.

anneye dikkat

benim akvaryumum balık hamileyken buz gibiydi.ısıtıcım da yoktu.hem ısıtıcı hemde yavruluk aldım.aradan 1 kaç saat geçti ve yavrulukta yavruları görünce cok mutlu oldum:dikkat edilmesi gereken yavrular doğduktan sonra anne yavruyu görünce hemen yedi cok üzüldüm.amam küçücük boyuna rağmen 15 yavru aldım.plati iyi yavrulayan bir balık:)

çok güçlü ve saldırgan

akvaryumumda balık bırakmadı. sanki tek hakım o. 2 tane sevimli mi sevimli zebra balıklarım da kuyruk bırakmadı. japonum var ayırdım onu. akvaryuma atınca didik didik didikliyo japonumu. yemez diyorlar ama yiyor. uyumlu olacağını söyledikleri balıkları bile yiyor. aceba benim ki kendini prenamı sanıyo.

Platy ve Melek Balığı

Selamlar , ben platy'ler konusunda başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Akvaryumum 80x40x40 ölçülerinde içinde 10 adet neon , 5 adet lepistes , 2 adet çöpçü ve 2 adet orta boy melek balığı bulunmaktaydı. Akvaryumcuda gezerken gördüğüm ve renleri hareketleri çok hoşuma giden 2 adet ( 1 erkek,1 dişi ) platy'i satın aldım. Eve gidip akvaryumuma koydum erkek platy bir müddet sonra Melek'leri sıkıştırmaya başladı. Akvaryumcum Melekler ile yaşar dediği için olayı çok fazla önemsemedim. Ama sabah kalktığımda Melek'lerimden biri ölmüştü. Derhal Platy'leri Akvaryumdan çıkarıp Akvaryumcuma götürdüm ve geri verdim. Şimdi diğer meleğimde yemden kesti her an oda ölebilir . Cem YAĞLIOĞLU - İSTANBUL

üreme potansiyeli yüksek bir balığa sahipsiniz

Eğer plati gibi harika bir balığa sahipseniz üreme potansiyeli yüksek bir balığa sahipsiniz demektir. Güçlü bir yapıya sahiptir ve kaliteli yemler ile beslendikçe daha da dinamik olur. canlı yem ile takviyeli bir yemleme kürü oluşturmak lazım. Akvaryumun büyüklüğüne göre dişi ile erkek arasında ilişki olur. eğer akvaryumunuz küçük ise erkek dişinin peşinden hiç ayrılmıyacaktır. Bu da dişinin devamlı doğumdan dolayı zayıf düşmesine sebep olacaktır. Büyük akvaryum her zaman daha iyidir. ama gene de akvaryumunuz küçük ise dişi sayısını artırın. Böylece sağlıklı nesiller elde etme imkanına sahip olabilirsiniz. Platiler de lepistesler gibi yavru yiyen balıklardır. Bu yüzden akvaryumunuza bolca bitki ekmeniz gerekmektedir. Yoksa yavrularınızın çoğunu kaybedebilirsiniz. Bütün emekleriniz boşa gider. bitki ne kadar çok olursa yavruların hayatta kalma şansı o kadar fazla olur. Hatta akvaryumunuzu orman gibi yapabilirsiniz. Harika oluyor ve yavrularda sizin dışardan herhangi bir müdahalenize gerek kalmadan yaşamaya devam etmektedirler. Zaten amaç bu değil miydi? size bol yavrulu günler dilerim.

özel yem

Haşlanmış karaciğeri ezerek kaliteli toz yemler ve az miktarda kurutulmuş tubifex kurdunu hamur kıvamına gelecek kadar karıştırın. Bu yeme platiler ve diğer canlı doğuranlar iştahla yiyor, ve dibe kolay battığı için saklanan yavrularda bundan yararlanabiliyor. Fakat suyu kirletiyor, buna dikkat edin ve bu yemi dengeli kullanın.

lepistes kadar iyi ürüyor ama ondan daha dayanıklı

yaklaşık 1,5 sene evvel bir çift sarı renkli simpson plati almıştım, daha doğrusu yarım saat akvaryumcuda tüm platileri inceledikten sonra almıştım, ve ilerleyen zaman içerisinde tecrübe ve gözlemlerimin beni yanıltmadığını gördüm, neyse benim anlatacağım ilk nokta sadece plati alırken değil ne türde olursa olsun balık alırken iyice gözlemleyip ya da tecrübeli biriyle birlikte en iyi balığı seçip almak; ben öyle yapmıştım. Neyse aldığım platileri bir süre boyunca 70x30x45(boy)'lik bir akvaryumda kondisyon kazanana dek beş çeşit kaliteli kuru yem (özellikle tetra pond ve tetramin ile) ve düzenli olarak tubifex ile besledim, akvaryum büyük olduğu için dişi erkekten rahat kaçabiliyordu bu da erkeği iyice kızıştırıyordu, dişi düzenli olarak beslenip 4 cm boyuna kadar geldikten ve kondisyon kazandıktan sonra yine aynı oranda iyice gelişen erkek platimi 20 litrelik bir akvaryuma koydum ondan sonra oturup erkeğin dişiye kur davranışlarını ve çiftleşme seremonilerini keyifle izledim. Dişi yavruladıktan sonra erkek ve dişiyi bir süre ayırdım ve dişiyi oldukça iyi bir şekilde besledim (yavrulayan dişileri ayırmak ve iyice beslemek onların yıpranmasını engellerki bu daha sonra alınacak yavru sayısı ve kalitesi için önemli bir faktördür). Ben bu şekilde 6 ay içinde 4 defa yavru aldım ve her seferinde aldığım yavru sayısı 60'ın üzerindeydi. Bunun sebebi dişi ve rekeği belli bir boya kadar getirmem ve ondan sonra çiftleştirmiş olmam diye düşünüyorum, kanaatime göre belli bir boyu geçtikten sonra dişi daha fazla vedaha kaliteli yumurta üretiyor, vücut yapısı da buna uygun hale gelmiş oluyor. Daha sonra astronota dönüş yaptığım için hepsini eşe dosta dağıttım, öğrendiğim kadarıyla hala yavru yapıyorlarmış ve torunların çocukları bile yavru yapmaya başlamışlar. Tekrar canlı doğuran beslediğimde mutlaka plati alacağım, çünkü bence en dayanıklı ve sempatik canlı doğuranlar onlar, lepistes gibi narin değil kılıç kuyruk veya moliye oranla daha barışçıl ve de velifera kadar zor bir balık değil, mutlaka beslenmesi gerekli diye düşünüyorum (özellikle yeni başlayanlar için), bol platili günler.......

platylerin en güzeli...

Canlı doğuran balıklar içinde lepistesle birlikte en çok yavru veren tür platylerdir.
Ben platylerin hemen her çeşidini baktım ve devam ediyorum. Ama piyasada papağan platy adıyla satılan platyler en dayanıklısı, üstelik zamanla diğerleri gibi de yozlaşmıyorlar. Bu platylerde sarı,yeşil turuncu,siyah ve kırmızı tonlar mevcut, özellikle fluorasan ışığı altında renkleri daha iyi parlıyor. Sağlık ve üretimleri için
ısıyı dengede tutun yeter, bir de akvaryumunuzun bitkili olmasına dikkat edin.
TamerUYSAL/dosteli@yahoo.com

yetişkinler sürü halindeki yavrulara dokunmuyor

Balık davranışlarıyla ilgili bir kitapta (Verhalten der Aquarienfische) lepistes yavrularının sürü davranışlarıyla ilgili ilginç bir yazı vardı. Bu yazıda, yetişkin balıkların, tek tek gezen yavruları yiyebilirken, sürü halinde dolaşanlara dokunmadığı belirtilmişti. Aynı şeyi platilerimde de gözlemledim. 100x40x45 bir akvaryumumda, neon ve rasboraların yanında 12 kadar yetişkin platim var. Düzenli olarak doğurmalarına rağmen başlangıçta uzun bir süre yavru yaşamadı. Sonra yaprakların ve yüzer bitkilerin arasında şans eseri paçayı kurtaran birkaç tanesi küçük bir sürü oluşturdu ve ondan sonra bir nüfus patlaması yaşandı. Yetişkin platiler artık sürü halinde dolaşan yavrulara alışmış gibiler. Eskiden köşe bucak saklanan minicik yavrular şimdi sürü içinde korkmadan dolaşıyor, ve hatta yetişkin balıklarla birlikte yüzeyden yem yiyorlar.

Yavrular

Benim gözlediğime göre bu türün yavruları diğer doğurganlara göre çok daha dayanıklı.Benim platim yavru olması sonucu geçen ay 2 yavru doğurdu.Aradan bir ay geçmesine ve özel bir koruma olmamasına rağmen hala yavrular yaşıyor.

hassas olur dişiler

dişi platiler doğurdukları zaman bitkin düşerler.Eğer doğumdan sonra bir gün boyunca dişi platiyi ayrı bir ortamda tutarsanız erkek platilerin dişiyi kovalayıp yormasına engel olursunuz.Birde dişi doğumdan sonra zayıflar karnı normalden daha küçük olur eğer kaliteli ve biraz daha fazla yemle besleeseniz platinin yaşama şansı yükselir. :))

plati bebekleri

Canlı Doguranlar arasında en zayıf yavru doguran ve ana akvaryumdaki dogumlarda cok zayiat veren türdür. Yavrularin zayifligi kücük ve renkli dogmalarındandır.Yüzene kadar cabuk fark edilir ve sindirilirler.Zaten az adette dogururlar. Bunun icin Dogumdan 2 hafta kadar once anne bir baska akvaryumda ve ısısı 22 civarı bir akvaryumda doguma alınırsa hem yavrular düsük ısıda gec dogup iri olurlar hemde kimseye yem olmazlar.Lohosalar bir süre ana akvaryuma atmadan dinlendirilmelidir. Eger sadece platı akvaryumunuz var ise iri cakıllı bir taban ve yeşillik kullanarak %30 zayiatla fakat daha çabuk büyüyen yeni nesiller elde edersiniz.

zarif ama narin

Platy tüm yalancı canlı doğuranların içinde mollyler kadar ısı değişimlerine ve suyun yapısal farklılıklarına duyarlıdır.Platy kesinlikle düzeni oturmuş akvaryuma konulmalı ve suyuna tuz koymayı unutmamalıdır.Beslenmesinde bir arkadaş solucan önermiş fakat bu tip beslenme ağır metal zehirlenmelerine yol açma riski çok yüksektir.Haftada enaz iki gün mutlak yeşillik verilmeli bunun yanında dana yüreği, ciğeri ve tavuk ciğeri sıyrıntısı vererek canlı yem ihtiyacını risk almadan karşılamış olursunuz. Balıkların hızlı gelişimi için canlı yem vermekten ziyade akvaryum suyunun hiç olmazsa haftada bir %25` nin çekilerek uygun vasıfta su ilavesi daha iyi netice vermektedir. vererek canlı yem ihtiyacını risk almadan karşılamış olursunuz

oldukça sakin ve bakımı kolay...

Plati tam yeni başlayanlara göre bir balık.Bakımı, beslenmesi ve çoğaltılması çok kolay. Sıcaklık farklılıklarına ve biolojik kirliliğe oldukça kayanıklı üstelik güçlü bir balık; diğer canlı doğuranlar gibi kendi yavrularını yeme düşkünüde değil.