Rainbow cichlid (Herotilapia multispinosa)

Rainbow cichlid, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Herotilapia multispinosa
Eşanlamlılar:
Herotilapia multispinosus
Habitat:
Orta Amerika: Nikaragua ve Kostarika'nın nehir ve gölleri, genellikle 60 cm derinliğe kadarki sığ sular
Büyüklük:
10-13 cm
Davranış:
Türe özel karma akvaryumlar için; nispeten sakin bir çiklit
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul, daha çok otçul ağırlıklı beslenme; akvaryumdaki bitkileri yiyebilir.
Üreme:
Kovuk, saksı veya taşlara bırakılan 600-1000 adet yumurta dişi tarafından korunur.
Su şartları:
pH: 6,5-7.5, sıcaklık: 22-30°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Ülkemızde de rainbow (gök kuşağı) çiklit adıyla bilinen bu tür, çok çeşitli su şartları ve sıcaklıklarına uyum sağlayabilen ve kendiliğinden kolayca üreyen dayanıklı bir balıktır. Doğada derinliği 60 cm'ye kadar olan, bol bitkili sığ suları tercih eder. Otçul ağırlıklı omnivor bir türdür; en az hayvansal gıdalar kadar bitkisel gıdalara da ihtiyaç duyar ve bu nedenle akvaryum bitkilerini yiyebilir. Akvaryumlarına hiç submers bitki koymamak daha iyidir, buna karşılık Pistia stratiotes gibi bazı yüzer bitkileri rahat bırakır. Daha çok yosun ve yaprak gibi bitkisel gıdalarla beslenen doğadaki örneklerinin boyları nadiren 9 cm'yi aşarken akvaryumda yetiştirilen yetişkin erkekler 13 cm'ye ulaşabilir.

Rainbow çiklitin çok ilginç bir yönü, ruh haline göre çok farklı renklere bürünebilmesidir. Üreme zamanları erkekler portakal renge, dişiler ise koyu lacivert-siyah arası çok koyu bir renge girerler. Bunun dışında korktukları, kızdıkları ve kamufle olmak (saklanmak) istedikleri zamanlar aldıkları farklı renkler vardır. İyi beslendikleri sürece yılın her döneminde üreyebilirler. Yumurtlamak için dikey yüzeyleri tercih eder, yuvalarını istedikleri şekle getirmek için de epeyce kum kazarlar. Akıllıca bir dekorasyonla akvaryumda birkaç çifte yetecek korunaklı bölgeler oluşturulabilir. Ne kadar taş kaya kullanılsa da, her çift için en azından 35-40 cm çapında bir alan hesaplamak gerekir. Örneğin 120x50x50 ölçülerinde bir akvaryumda, uygun bir dekorasyonla 3-4 çift yetişkin rainbow çiklit barındırılabilir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

rainbowlarım yumurtladı

benim rainbowlarım yumurtladı. bugün de yavruların kıyrukları yumurtadan çıkmaya başladı. anneleri de yan taraflarını kum olan yeri açtı ama yumurtaları agızlarına alıyorlar. erkekle beraber acaba yiyorlar mı ben tam emin olamadım cevap yazarsanız sevinirim.

Harika bir uyumları var!

dişi balığın karni iyice şiştikten sonra erkekle yumurtlayacağı taşı arıyorlar. taşın etrafını temizleyerek açık bir alan oluşturuyorlar. beraber taşın yüzeyini öpüyorlar. doğuna hazır olan dişi yüzeye değerek teğet geçişler yapıyor. yumurtayı bıraktıktan sonra erker olan yumurtaların üzerinden geçerek döllemeyi gerçekleştiriyor. sırayla bu iş devam ediyor. harika bir uyumları var. yalnız size bir uyarım bir önceki parti yavrular da akvaryumdaysa (1 aylık) anne yada baba yavrumurtalara yaklaşmalarına kızmıyor. bu nedenle gece sabaha kadar yavrular yumurtaların yarısını yemişti.

Yanlış Tür resimleri

O bahsedilen resimler Salvini cichlid e ait resimlerdir(Cichlasoma salvini ya da Nandopsis salvini). Rainbow ise Herotilapia multispinosus latince ada karşılık gelen başka bir türdür... Ama yine de güzel ve üretilmesi zevk veren bir balıktır.

Yetişkin dişi rainbow resimleri

Akvaryumunuza renk katacağı kesin.

Merhaba,

Yaklaşık 7 aydır 3 adet rainbow'u karma akvaryumumda besliyorum, ortalama 5 cm civarılar.

Renkleri burdaki resme göre gerçekten çok farklı ve renkli. Portakal yoğunluklu tam bir renk cümbüşü.

Erkeklerin kavgaları can sıkıcı olabilir. Ama diğer tüm balıklarla restleşmeleri seyre değer.

Aslında bu formda balığa haksızlık edildiği kanısındayım.

Kendiniz deneyin. S.Prenses, yunus gibi sık dördüğünüz cinslerden farklılığını hissedin. Kolay gelsin.

Mukemmeller Ama Bir O Kadar da Başbelasılar

Aslında bu balıkları beslemek müthiş bir zevk.Neredeyse hiçbir çiklitte böyle yavrularını koruma davranışları gormedim.Elimi az ısırmadı anne,az başka çiklitlerimi öldürmediler acayip bir koruma içgüdüleri var.Yavrulara bir şey yaklaştırınca renkleri atıyor,kabarıyorlar.Üremeleri çok basit yani bende öyledi sonra akvaryum doldu tür değiştirmeye karar verdim kimseye bedava olsa bile veremedim.Sonunda arkadaşım japonlardan bıktıda ona verdim o naptı bilmiyorum.Renkleri güzel olsa mükemmel bir tür:)

Hiç şüpheye gerek yok!

Hakikaten, hiç şüpheye gerek yok.Ben 10 yılı aşkın balık besliyorum.Çiklitlerde birçoğunuz gibi bende Zebralarla başladım.Daha sonra Rainbow'u aldım.Akvaryum şartlarına hemen uyum sağlayabilir. Yalnız üretmek esas ise bir kaç ihtiyaç söz konusu:
1.Kum: Eğer akvaryumda kum yoksa cam ayna görevi görür ve kendisini gören dişi yavrularına bakmaz. Erkek bakmaya çalışsa da iki hafta içerisinde yavrular ölür.Çünkü erkek yavruları besleyemez.
2.Yuva: Belki de sizin gözünüzü en çok kortkutan düşünce şudur:"Ya balıklar yuvayı beğenmezse?".Böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.Gidin bir pazara, avuç içi kadar ağzı olan bir TOPRAK SAKSI alın, ağzı yana bakacak şekilde akvaryumunuza koyun.Sonrasında balıklarınızda bir sorun yoksa en kısa zamanda yumurtlarlar.O yumurtaları saksının içine yapıştırırken izlemeye doyamazsınız.Üç güne kalmadan yumurtalar saksının dibine düşer ve hareketlenmeye başlar.
Normalde Etçil veya Otçul yemler kullanabilirsiniz. Ama çok sık ve bol yavru almak isterseniz etçil yemden vaz geçmeyin. Ama iki günde bir otçul yem veya ıspanak yedirmezseniz balıklar kabız oluyor.Daha sonra dişinin karnındaki yumurtalar kristallenip balığın ölmesine neden oluyor.
Ayrıca, dişi ile erkeğin yavrularına ne kadar dikkatli baktığını da belirmeliyim

Yavru balıkların tutturulması için yüzer bitkiler

Almanca Aquarien-Praxis dergisinin 9/2002 sayısında, rainbow çiklitlerinin üreme davranışları hakkında ilginç bilgiler verilmiş. Doğadaki rainbow çiftleri, küçük yavrularını, çoğu çiklit gibi kumda kazdıkları çukurlara yığmaktansa öbek halinde Pistia stratiodes gibi yüzer bitkilerin köklerine asmayı tercih ediyorlar. Bunun nedeni, yaşadıkları su birikintilerindeki su sıcaklığının 35 (C)dereceye kadar yükselebilmesi ve buna bağlı olarak tabandaki oksijen düzeyinin iyice düşmesi. Doğada yapılan gözlemlere göre, yavru büyüten her çift, yaklaşık 40 cm çapındaki bir alanı yaklaşan balıklara karşı hırsla koruyor. Normalde koruma görevini erkek balık üstleniyor, dişi daha çok yavrularla ilgileniyor. Ancak büyük bir tehlike yaklaşırsa dişi de koruma işinde erkek balığa yardımcı oluyor. Yazar (Andreas Raschke) rainbow çiklit için en az 100x50 taban alanına sahip akvaryumlar öneriyor, ancak daha büyük akvaryumların diğer çiklit türleriyle beraber beslemek ve ilginç davranışlar gözlemek için daha elverişli olacağını belirtiyor. Ayrıca her yıl, sıcaklığı 24 dereceye düşürüp balıkları 4 ay dinlendirmenin yararlı olduğunu yazıyor.