Sarı imparator (Aulonocara baenschi)

Aulonocara baenschi, African Cichlids II
Latince isim:
Aulonocara baenschi
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü, kumluk-kayalık geçiş bölgeleri, 8-20 metre derinlikler
Büyüklük:
Erkekler 12 cm, dişiler 7,5 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikro-predatör; etçil, küçük su canlıları
Üreme:
Yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.2-8.2, Sıcaklık: 22-26°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Cinsiyet ayrımı:
3 aylıkken renklenmeye başlayan erkeklerin bütün parlaklığıyla son metalik sarı renklerini almaları bir 3 ay daha sürebilir. Dişiler ise donuk gri-yeşil-bej tonlarını taşırlar. Yavru balıkların hepsinin renkleri dişiler gibidir. Özellikle akvaryumda yetişkin dominant (baskın) bir erkek varsa, genç erkeklerin uzun süre hırpalanmamak için dişi görünümüyle dolaştıkları, sonra günün birinde aniden renklendiği de gözlenmiştir.

Beslenme:
Kuru yemlerin yanında kıyılmış karides, midye ve balık etleri de verilebilir. Renklendirici yemleri de ihmal etmemek gerekir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Sarı İmparator için en azından 1 metrelik bir akvaryumun arka planı, tabandan yüzeye kadar taşlarla dekore edilmelidir. Böylece, türün akvaryumun bütün derinliklerini kullanması sağlanır. Sarı İmparator bitkilere zarar vermez. Kayalarla sınırlanmış yüzme alanını daha da daraltmamak için Anubias veya Java yosunu (Microsorum pteropus) gibi alçak kalan bitki türleri tercih edilmelidir. Akvaryum, balıkların optik bölge sınırları tanımlayabilecekleri şekilde dekore edilmelidir.

Sürekli kur yapan erkek, devamlı dişilerin peşindedir. Bu yüzden, bir erkek için akvaryumda en az iki dişi bulunmalıdır. İki erkek ancak çok büyük akvaryumlarda bir arada barındırılabilirler. Sarı İmparatoru akvaryumda tek tür olarak tutmak doğru değildir. Erkeklerin dikkatini dağıtıp saldırganlıklarını bastırmak için benzer saldırganlıktaki diğer Malawi çiklitleriyle karıştırmak yerinde olur. Melanochromis veya Pseudotropheus türleri gibi aşırı saldırgan balıkların yanında rahat edeyen Sarı İmparator erkekleri, parlak renklerini sergileyemezler.

Üreme:
Eğer dişinin saklanabileceği yerler varsa, üreme karma bir akvaryumda da gerçekleşebilir. Dişi yumurtlamaya hazır olduğunda, dişiyi bir yumurtlama zeminine çekmeye çalışan erkeğin kurları daha da sıklaşır. Bu yumurtlama zemini, üzeri siperli düz yüzeyli yatay duran bir taş olabilir. Döllenmiş yumurtaların dişinin ağzında gelişmesi, 26°C sıcaklıkta 3 hafta kadar sürer. Bu süre içinde, dişinin rahatsız edilmeden saklanabileceği bir yeri olmalıdır. Ağzı yumurta dolu bir dişiyi yakalayıp başka bir akvaryuma aktarma girişimi riskli olabilir; yumurtalar veya larvalar, tekrar geri alınmamak üzere tükürülebilir. Dişiyi ayırmak için larvaların gelişmelerini tamamlamalarını beklemek en uygunudur. Sakin bir akvaryuma alınan dişi bir süre sonra ağzından yavrularını çıkarır. İlk çıktıklarında bile boyu 1 cm'yi bulan yavruların anne bakımı en az 1 hafta sürer.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

çok güzel

Bence bakılabilecek en güzel türlerden birisidir.Benim fikrim tek tür olarak beslenmelidir.Balğın diyetine göre beslendiğinde muhteşem renklere sahip oluyorlar.Gerekli şartlar oluşturulduğunda saklanma yerleri iyi bir şekilde yapılırsa yavru almamak imkansız.Her kese bol balıklı günler. 

ortak yapım

yunus ve sarıprenses karışımı birşeye benzer bence tahminim ortak yapım gibi duruyor heheheh

enteresan bir renkleri vardir çizgil zebra tarzı yaşam şekli ise yunusa benzer

üreme

Üreme:
Eğer dişinin saklanabileceği yerler varsa, üreme karma bir akvaryumda da gerçekleşebilir. Dişi yumurtlamaya hazır olduğunda, dişiyi bir yumurtlama zeminine çekmeye çalışan erkeğin kurları daha da sıklaşır. Bu yumurtlama zemini, üzeri siperli düz yüzeyli yatay duran bir taş olabilir. Döllenmiş yumurtaların dişinin ağzında gelişmesi, 26°C sıcaklıkta 3 hafta kadar sürer. Bu süre içinde, dişinin rahatsız edilmeden saklanabileceği bir yeri olmalıdır. Ağzı yumurta dolu bir dişiyi yakalayıp başka bir akvaryuma aktarma girişimi riskli olabilir; yumurtalar veya larvalar, tekrar geri alınmamak üzere tükürülebilir. Dişiyi ayırmak için larvaların gelişmelerini tamamlamalarını beklemek en uygunudur. Sakin bir akvaryuma alınan dişi bir süre sonra ağzından yavrularını çıkarır. İlk çıktıklarında bile boyu 1 cm'yi bulan yavruların anne bakımı en az 1 hafta sürer.

kesinlikle cok uysal

akvaryumada kucük dekor degısımleri yaptıgım zaman balık elıme sürtünüyor hic kacmıyor butun balıklarım bır kosede ıken elımın altından ayrılmıyor maddi değeri olmasada benim icin değeri gercekten büyük herkese beslemesi icin tavsiye ediyorum

Borleyi kırmasına dikkat.

İmparatorlar kadango(borleyi) türü dişileri ile çiftleşmektedir. Çapraz ırklar oluşturmak istemeyen ekosistem doslarının dikkat etmesini öneririm.

canlı doğuranlarla uyumu

Biraz tuhaf gelecek size ama ben Sarı imparatorları canlı doğuranlarla birlikte besliyorum.En ufak bir problemle karşılaşmadım.Akvaryuma farklı bir renk geldi .Barışçıl bir tür oldukları kesinleşti.Saygılarımla

İki erkeğe dikkat

Akvaryumumda iki erkeğe yedi adet dişi bakıyorum. Erkekler birbirleriyle kavga ediyor; erkeklerden birini alınca yavru alımım ayda 30 ila 40 dan bir anda 120'ye cıktı.Sarı imparatorları üretmek icin 120 litrelik bir akvaryum yeterli olacaktır. Küpleri koyarken büyük ve geniş olmasına dikkat edin. Balıkları beslerken su piresi ve kuzu kalbi verirseniz daha etkili oluyor. DENİZLİDEN SELAMLAR.......

Besleme Deneyi

Sarı İmparatorlar (ve diğer pek çok balık) beslenmelerine göre renk alıyorlar. Bunu bir uygulamayla kanıtladım. Sarı İmparator dişimin ağzından çıkardığı 25 yavruyu 12sini bir tarafa 13ünü bir tarafa ayırdım. 13 taneyi devamlı yüksek hayvansal proteinli yemle besledim, diğer 12 tane yavruyu ise bitkisel ağırlıklı yem ile besledim.
Sonuç: Bitkisel beslenenler; daha yavaş büyüyor, rengi çok güzel altın sarısı oluyor, hayvanlarda yağlanma gözükmüyor, üreme çağına daha geç gelmelerine rağmen daha verimli oluyorlar, ömürleri ise daha uzun oluyor. Hayvansal Proteinle beslenenler; daha hızlı büyüyüp olgunluğa ulaşıyor, hareketsiz olanlarda yağlanma dikkat çekiyor, rengi turuncuya yakın bir tonda oluyor. Bunlar benim gözlemlerim; bildiğiniz üzere hemen her balığın alt türleri var ve renkleri farklı olabiliyor, 2 tercih de elinizde ben bitkiseli tercih ediyorum ama kesinlikle tamamen bitkisel veya hayvansal yemlemeyin. Mesela hayvansal protein verecekseniz bitkiseli de ihmal etmeyin.

İyi Besleme ve Çok Dişi

Bu balığı defalarca üretmiş biri olarak size şu bilgileri güvenle verebilirim.
Öncelikle çoğu balıkta olduğu gibi dişi sayınızı fazla tutun. Böylece erkek tarafından daha az hırpalanırlar ve yem yeme şansları çok çok artar. 2. olarak balığınızı özellikle dişileri çok iyi besleyin böylece yumurta oluşumu hızlanacaktır. Son olarakta akvaryumunuzda mineral eksikliği bulunmaması taktirde yavru almamamanız imkansız hale gelir. Yavruları da mümkün olduğunca sağmaktansa dişiyi ayırırsanız daha iyi edersiniz. Anne yavrularını çok iyi büyütüyor ve koruyor. Kolay gelsin.

büyük akvaryum gerektirir

Aulonocara cinsi balıklar için en az 100 lt.akvaryum gerekir (balığın 1cm. 1 lt. eşittir) bu sağlamaya uygun balık koyarsanız kaliteye yaklaşırsınız bence.Kayalığı bol koyarsanız dekoruda iyi yaparsanız balığın kendi orjinindeki renge ulaşabilirsiniz.renk yemlerini kesinlikle hangi tür olursa olsun unutmamalıyız.Karma akvaryumlar için ideal bir tür olabilir ama diğer türlerin mümkünse sakin seçmenizde fayda var yoksa size renklerini küstürebilirler.Akvaryumda tek cins yapıp dişi cokluğu sağlarsanız yavru almanız oldukça yüksek olacaktır.Gözlem çok önemlidir günde enaz 30 dak.veya 1saat idealdir hemde dinlenmiş ve balıklarınızı tanımış olursunuz,yumurtaları ağzına aldıktan sonra hemen ayırmayın çünkü bir daha ağızlarına almayabilme tehlikesi cok yüksektir yavrular yumurtadan çıkar cıkmaz ayırap balığın olmadığı bir akvaryuma koyabilirsiniz anne belli bir kuluçkadan sonra gruplar halinde ağzıdan çıkaracaktır.Bundan sonra size iyi seyirler demekten başka bir şey kalmıyor.teşekkürler saygılarımla

Biraz ürkek

Sarı İmparatorlar kerma akvaryumlar için oldukça ideal balıklardır. Bir akvaryumda bir erkek için max üç dişi bulundurmak gerekmektedir. Diğer ciklit türlerine nazan daha sesiz ve daha utangaç balıklardır. Erkek imparatorların hiç birinde saldırgan davranışlar görülmez. Bir akvaryum içinde rahatlıkla iki veya daha fazla erkek barındırmak mümkündür. Ayrıca çiftleşme zamanları glediğinde taklitçi balıklar ola bilirler. Çiftleşmek için hazır olan erkekği diğer erkek taklit etmek isteye bilir. Buda yavrulamayı hızlandıra bilir. Benim tavsiyem yavru almak isteyen arkadaşların akvaryumlarının ısı derecelerini normalden 2 C daha fazla artırmalarıdır. En iyi ciftleşme ısısı 28 derecedir.
Kolaygelsin .