balıkların su yüzeyinde yüzmesi

İyi Günler,

Balıklarımın bir bölümü sürekli olarak su yüzeyinde yüzüyorlar ve dışarıdan nefes alırmış gibi (yada su yüzeyindeki yemleri yermiş gibi)yüzüyorlar. Sebebi ile ilgili yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkürler
Cem

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Havalandırmaya dair...

Merhaba dostum;
Kusura bakma mesajını geç de olsa gördüm. Ancak arkadaşların tespitlerine katıldığımı söylemekle birlikte sana bir başka tavsiyede bulunacağım: Hava motoru.
Sanırım akvaryumun dibinde nitrat oranı aşırı derecede artmış ve iç/dış filtren tabanda yeterince su akımını sağlayamadığından dolayı böyle olmuş. Nitrat oranının artmasının tek nedeni balıkların dışkıları ile biriken azot oranının artması. Arkadaşların su değişimine yönelik tavsiyelerine atıfta bulunarak bu su değişimini dipten su çekerek yapmanı salık veririm. Ayrıca, alacağın bir hava motoru ile de sıkıntına bir çözüm sağlayabilirsin. Sessiz ve güçlü bir hava motoru al, yetecek uzunlukta bir hortum tak ve ucuna bir hava taşı yerleştir. Hava taşını ister kuma göm istersen de görünmeyecek bir yerde sabit bir şekilde akvaryumunun dibine yerleştir. Bunu bir vantuz yardımı ile yapabilirsin. Çıkacak hava kabarcıkları, tabanda artan nitratı suyun yüzeyine taşıyacak ve sen de bu sorunlardan kurtulacaksın.

Saygılar

suyundaki oksijen bitmek üzere

Faik Özcan\'a katılıyorum. Balıklarını havasızlıktan öldürmek üzeresin. Bunun ilacı yüzey akıntısı sağlamaktır. Alternatif 1. Su çıkışı yüzeye çok yakın bir iç filtre yerleştirmek. 2. Güçlü bir hava motoru kullanmak. İlk yöntem daha etkilidir. İkinci yöntemde hava kabarcıklarının su yüzeyinde oluşturduğu akıntı oranında verim alabilirsin ve eğer akvaryumun büyükse bu yöntem yetersiz kalır. Kısacası yapacağın şey yüzey akıntısı oluşturmak... Bol oksijenli akvaryumlar...

Yetersiz havalandırma...

Yetersiz havalandırma olabilir.
Bence haftada bir %30 su değişimi yapmalı ve havalandırma sistemini yeterli seviyeye getirmeyi dene.