cichlid'lerin renkleri neden soluyor?

Akvaryumculardan özenle seçip aldığım birçok cichlid türünde bir süre sonra renklerinin kaybolduğunu gördüm.Bu özellikle Haplocramus Ahli (mavi ahli) türünde daha çok gözleniyor.
aldığım zaman koyu mavi pırıl pırıl bir vücut ve burnundan kuyruk ucuna kadar beyaz bir şeridi olan erkek ahliler bir hafta içinde renklerini kaybediyor. Acaba hormonlu yemlerle mi besliyorlar? ne yapabilirim?
Saygılar Volkan.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

hormon hormon

Evet akvaryumcudan özene bezene seçtiğiniz bir çok balık türünde hormon bulunmakta.Yurtdışında karantina süresi denen bir süre bulunuyor bu süre balık ihracatçılarının kendi ülkelerinde (singapore,tayvan,tayland vb.) üretic,lerden balıkları toplayarak ihraç edecekleri zamanana kadar geçen 15 günlük bir süre. Bu süre içinde en az bir kaç kere balıkların rengine göre kırmızı,mavi,sarı vb. harekete geçirici hormon kullanmaktalar. Bu kullanılan hormonlar balıkların cinsiyetlerinede etki etmekte ve dişilerin dişilik hormonlarını etkileyerek yumurta dökmelerini engelleyebilmektedir. Uzun zamandır discuslarla ilgilendiğim için elimdem çok fazla sayıda discus geçti bu süre zarfında bir çok kez çift tutması maksatıyla büyük bir akvaryuma 10-12 balığı koyduğumda 1 veya 2 çift anca çıkıyor buda hayvanların hormonlardan yüksek miktarda etkilenmesi nedeniyle olduğunu belirledim.Size tavsiyem yerli üretim yapan kişilerden ufak boyda ve renksiz halde balık alıp onları büyüterek zaman içinde renklenmesini görebilmek hem daha zevkli olur hemde üretmek istiyorsanız çift çıkma ihtimalide yüksek olur.

Sevgilerimle,
http://members.xoom.com/batros/

renk yapmayan ahli hk.

Sn.Volkan Tura
zamanında aynı sorunu bende yaşamıştım,benim 2 cm boyunda aldığım renksiz Ahliler 7-8 cm olana kadar renk yapmamıştı,ben suda problem
var sandım ph ölçtüm 7.5 ,iyi yem veriyorum
problem ne diye takıntı yapmıştım
Sonradan öğrendim ki akvaryumcularda gördüğümüz 2-3 cm'lik masmavi ahliler hormonluymuş normalde balığın renlenme boyu 6-7 cm'miş.
Birde başka bir olay daha var ahli gibi balıklar ayni renkten kendinden büyük balık varsa renk yapıp kendini göstermiyor( Bu balık Nyassae, Azures' da olabilir.)
Akvaryumumda bir ara 4 erkek vardı ve sadece 1 tanesi aktif erkek haline gelmiş renk yapmıştı diğer erkekler ise renk yaptığı takdirde hırpalanacağını biliyorlar ve soluk dişi rengini muhafaza ediyorlar
Saygılarımla