ciklitlerim kuma sürtünüyor 2 tane öldü

Degerli arkadaşlar bu benim forma ilk katılışım iki yıl önce abone olmuştum astronot gibi tatlı balığı besleyince sorunum kalmadı lakin astronotlarımı yazın tatildeyken acemi komşularıma teslim edince onları kaybettim şimdi yeni bir akvaryum kurdum.160lt olan akvaryumumda 8 tane( 2-ahli 2-jahanni-2yunus 2-sarı prens )balığım var 5-6 santimlik yavrular. 4 gün önce bir yunus şimdide bir sarı prenses kaybettim balıklarım dedigim gibi zaman zaman kuma sürtünü yorlar. filtre olarak segam dış filitre kullanıyorum içinde elyaf, supstrat,ve seramik boncuklar var.akvaryumun kurulumu 15 gün falan oldu.büyüteçle baktıgımda ince partüküller görüyorum sanki plankton gibi çok ince şeffaf tortu gibi uzaktan temiz görünüyor su sıcaklıgı 26 derece izmirde oldugum için ısıtıcı kullanmıyorum. eski formlarda okudugum için akvaryuma 3 çorba kaşıgı tuz attım 2 gün önce %20 su degişimi yaptım daha başka ne yapabilirim balıkları rahatsız etmek istemedigimden tuz banyosu yaptırmadım daha başka ne yapabilirim eger parazit varsa bunu akvaryundan tamamen temizlemenin yolu nedir. Teşekkürler.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

ne kadar tuz ,hangi sıklıkta

Önce ilginize teşekkürler.
Ne zaman ciklit akvaryumu kursam kayıplar kaçınılmaz oluyor bende.Cevaplarda %50 su değişimi demişsiniz ben 80 lt dinlenmiş suyu nerden bulayım bütün kovalar su dolu tamamı 35 lt geçmez zaten eşimde hay senin şu balıklarından demeye başladı. nitrit nitrat veya amonyak fazlalaştığını var sayarsak ,tuzu hangi aralıklarla atayım sonra hangi aralıklarla su değişimi yapayım.Bu arada yunuslarından biri çok durgunlaştı ona dışarda tuz banyosu yaptırayımmı? şimdi çıkıyorum dediginiz test,kültür malzemelerini almak için. Saygılar.

yeni akvaryum

Tankınızı kuralı 15 gün olmus. Biyolojik dengelerin oturmasını beklemeden balık almıssınız. Herseyin yeni olması nedeniyle, balıkların sürtünmeleri hakkında yapılacak yorumlar pek saglıklı olmayabilir.
Geldikleri yerden parazitli olarak gelmis olabilirler. Ancak ölüm nedenlerinin parazit oldugunu sanmıyorum. Barındırdıgınız türler parazitlere karsı pek hassas degildirler. Böyle olmasına karsın olasılık mevcuttur.
Yine geldikleri yerdeki su kosulları ile sizin tankınızdaki su kosulları arasında büyük farklılıklar olabilir. Geldikleri su kosulları ile kendinizinkini test kitleriyle karsılastırma sansınız varsa bunu bilmek yararlı olabilir.
Fazla yemlemeden dolayı nitrit, nitrat ve amonyak seviyesi degerlerin üzerine cıkmıs olabilir.
5 in 1 test ile degerleri kontrol etmenizi ve duruma göre belki %50 dip cekip taze ve dinlenmis klordan arınmıs pH\'ı 7.50 ve daha yukarı olan su eklemenizi önerebilirim. Bahsetmis oldugum gibi iletmeye calıstıklarım sadece yorum. Ancak yapılabilecek seyleri denemeniz digerlerinin yasamasında herhangi bir olumsuz etki yapmayacagı kesindir.
Bol sans.
izak (izmir akvaryum kulübü) kurucu üyesi.
yalcinicli@hotmail.com

yeni kavaryum-balık ölümü

Selamlar
Muhtemelen balıklarınızın ölüm nedeni nitrit
Lütfen imkanınız varsa test yapın nitrit ve nitrat
Yapacaklarınız tuz eklemek (nitrit yükselmesi için yararlı ama kaya tuzu)
Sık su değişimi yapmak
Az yemleme yapmak
Biyolojik filtrasyonu hızlandırmak için bakteri kültürü eklemek (üzerlerinde nasıl kullanılacağı yazıyor)