hava motoru ve filtrenin kapatilmasi

benim akvaryumum odamda ve geceleri yatarken çok gürültü oluyor. ben de gece yatmadan filtre ve oksijen motorunu durdurup sabah tekrar açıyorum. yani gece 7 saat boyunca bunlar kapalı kalıyor. bu balıklara zarar verir mi? (termostatı kapatmıyorum)

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

filtrenin kapatılması!

Merhaba Emre Bey öncelikle akvaryumun odanızda olması büyüklüge baglı olarak buharlasmadan dolayı odadaki nem oranını arttır, sizi rahatsız edebilir. Filtrenizin cinsini bilmiyorum. Filtreniz süngerli ic filtreyse kapatmak problem yaratmaz ama aksam son yemi attıktan sonra sabaha kadar yemlenme olmayacagı icin tank daha 1 rahat temizlenir. Filtreniz substratlı dıs filtreyse substratın icinde yasıyan nitrifikasyonu, arınmayı gerceklestiren yararlı aerobik bakteriler(oksijenle yasıyan) oksijensizlikten ölüp cürürler, sabah kalkıp filtreyi actıgınızda tanka muhtemelen zararlı atıklar vermis olursunuz, tanktaki biyolojik denge oturmaz. Bu bakterilerin netteki literature gore 1 saat kadar oksijensiz dayanabildikleri soyleniyor ne kadarı dogru tartısılır. Eger akvaryumunuz büyükse ve popilasyon cok degilse hava motorunu kapamak sorun yaratmaz. Ama ufak ve kalabalık 1 tankta oksijen tüketimi sürekli cok olacagı icin kayıp verilebilir ki benim basıma geldi. Herhangi 1 konuda sorunuz olursa herzaman memnuniyetle cevap vermeye calısırım!
Saygılar Ozan Aygen

Hava motoru ve filtrenin kapatılması

Filtrenin kapatılmasının (7 saat süre ile) çok sakıncalı olduğunu zannetmiyorum.
Geceleri balıkların da dinlendiğini ve gündüze nazaran az hava tükettiklerini bilmemize rağmen hava motorunun kapatılmasının ise uygun olduğunu düşünmüyorum.