magraganta ve botia

Yeni yosun aldım tuzlu suda bekletim iyice yıkayıp akvaryuma yerleştirdim ama akvaryumumu salyangoz bastı. Şimdi araştırmama göre salyangozlardan kurtulmam için magraganta veya botia edinmem gerekiyormuş. Bunlar balık cinsimi ve ben lepistes ve kılıç besliyorum çok sayıda yavrumda var bu balıklar benim balıklarımla yaşarlarmı? En önemlisi yavrularımıda yerlermi? Lütfen acil cevap yazabilirmisiniz? çünkü gün geçtikçe salyangozlar çoğalıyor:(

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

sorunu çözdünüzse banada söyleryin lütfe

Merhaba çiğdem hanım bendede aynı sorun var eğer bu sorunu çözebildinizse machrachantalar bu işi halldeiyomu merak ediyorum ama lepistes yavrularumı yemeseler barii.saygılar.iyi balıklar

Dogal Salyangoz Yokediciler

Botia (magracarta) taban balıklarıdır.asla sizin yavrularınıza zarar vermezler.Asla ucuz ve kalitesiz salyangoz önleyici almayın.Sera\'nın salyangoz önleyicilerivar sanırım 15-20ytl civarında.Bana sorarsanız akvaryum dengesini ilaç koyup bozmayın.1-2tane botia işinizi görür.Ayrıca balıklar salyangoz yumurtalarınıda yiyiyolar.Botiaları aldıktan 2-3hafta sonra salyangoz nüfusunuz ya çok azalmış olacak yada tamamen yok olcak.Botiaların salyangoz yemesini saglamak için canlı doğuranlara tan yeticek kadar yem atın.Fazla yem asla dibe düşmesin..Yemler daha cekici geliyor heralde ve salyangozları bırakıp dipte yem aramaya başlıyorlar

Tyke üye resmi

Salyangoz

Makrakanta ve botia sizin akvaryumunuz için risk oluşturur. Tuz tatlısu salyangozlarında etkli olamıyor maalesef. Bunun için öncelikli olarak akvaryumcularda bulabileceğiniz salyangoz ilaçlarını deneyin. Kaliteli bir salyangoz ilacı sorununuzu çözecektir. Yalnız bu ilacın tam olarak etkili olabilmesi için en az 1 hafta kadar tedaviye devam edilmesi gerekiyor.

No alternate text on picture! - define alternate text in image properties

Bir bardak suyun bu kadar karmaşık olacağı hiç aklıma gelmemişti.
Çok bilen az konuşur, az bilen çok konuşur.
Kültür sokakta dolaşır sen almasını bilirsen, bilim tabiatın her köşesinde var sen görmesini bilirsen.