nasıl berrak olur

canlı doğuranlardan oluşan bi akvaryumum var berrak gözükmesi için ne yapmam gerek
not: haftada bi dipten su çekerim. içinde koca bi kök amazon var.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Berraklık..

Filtrenizde aktif kömür kullanırsanız suyunuz 1 hafta içinde tamamen berraklaşır. Fakat aktif kömürlerin kullanım süresi vardır zira uzun süreli kulanım akvaryumun biyolojik dengesi içinde çok yararlı birşey değildir. Kullanım süresi aşıldığında tuttuğu zehirleri suya geri salar ve bu da akvaryumunuz için hoş bir görüntü oluşturmaz. Size önerim 1 ay kadar aktif kömür kullanın sonra suyunuz oturmuş olacaktır zaten. Fakat substrat ve benzeri bakteri oluşturucularla birlikte aktif kömür kullanamazsınız. Aktif kömür substrat üstünde balıklar için yararlı bakterilerin oluşmasını engeller. Su değişimlerinizide düzenli bir şekilde dipten çekerek yaparsanız daha iyi bir sonuç elde edersiniz. Ha yok ben hep net bir su istiyorum aktif kömürle falan uğraşamam diyorsanız deniz akvaryumlarında da kullanılan \"Protein skimmer\" adlı aleti almak zorundasınız. Bu alet sudaki artık proteinleri toplayarak akvaryumunuza net bir görüntü sunar ama akvaryum içindeki görüntüsüde pek hoş değildir ve fiyatıda pek ucuz değildir. Akvaryumunuzda bol miktarda bitki kullanımı da akvaryumunuzun netleşmesine yardımcı olacaktır çünkü akvaryum bitkileri doğal filtrasyon yaparlar ve balık dışkıları yem artıkları gibi şeyleri absorbe ederler..

Bir başka yöntemse midyelerdir. Akvaryumunuza midye eklediğiniz takdirde ileri derecede doğal filtrasyon özelliğine sahip olursunuz. Mideyeler büyük miktarda akvaryum suyunu çok iyi derece filtre ederler. Benim akvaryumumda Bitki örtüsü oldukça gelişti ve bu gelişim netleşmeyi çabuklaştırıyor. Aynı zamanda arada bir ekstradan kullandığım bir dış filtre sistemine koyduğum aktif karbonla 1 hafta filtereleme yapıyorum. Akvaryum suyu inanılmaz derecede berrak ve sağlıklı gözüküyor. Şimdi bide midye alacağım.. Umarım yardımcı olabilmişimdir..

Sağlıklı balıklar dilerim...

\"Volkan Yanardağ\"

benim akvaryumumda...

muazzam bulanıklıkla başetmeye çalışırken aldığım midye kırıgını temizlemek için şu yolu izledim bir adet dandik süzgeç alınır kum biraz biraz koyulup akan suda elenir ve çıkan kum için ki benimkiyle bi gecekondu inşaati biterdi sahtekar akvaryumcuya beddua edilir