Platy-Lepistes Kırması

Tüm arkadaşlara selamlar..12-13 yıldır balık besliyorum.Neredeyse her cins balığı denedim.Büyük akvaryumumun yanına küçük bir akvaryum daha kurdum.Burada canlı doguranlardan Lepistes ve Platy besliyorum..Geçen bunca senede hiç rastlamadığım olaylara şahit oluyorum 1 haftadır.Bu akvaryumda platy erkeği lepistes dişisini , lepistes erkeği de platy dişisini döllüyor.İlk gördüğüm zaman yanılmışımdır dedim ama daha sonra şüphelendim ve izlemeye başladım balıkları.Yanılmamışım.Bu iki tür arasında gerçekleşen bu durumun ardından yeni bir tür elde edebilme şansım var mı?Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarla paylaşmak istedim.Eğer olabilecekse sanırım yeni bir akvaryum alıcam ya da ortadan camla ayırıp bir sonraki doğumlarını sadece Lepistes-Platy yavruları elde etmeye çalışacağım. Bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..Herkese iyi seyirler..

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

hiç uğraşmayın

evet hiç uğraşmayın zaman kaybı olur bunlar çiftleşirler fakat yavru çıkmaz ayrıca sadece canlı doğuranlar değil cikletlerde kendi aralarında farklı cinslerle çiftleşirler ama yumurtaların hiç döllendiğini görmedim www.aquasimbad.8m.com

Tyke üye resmi

lepistes+plati olmaz kılıçkuyruk+plati

Lepistes Poecillidoe familyasından gelmektedir, Plati ise Xiphophorus familyasındandır. Bu yüzden döllenme tam olarak gerçekleşmeyecektir.

Ama Kılıçkuyruk ve Plati balıkları aynı familyadan gelirler. Bu yüzden bu iki tür arasında bir çok çaprazlama yapılmış ve günümüzdeki birçok Plati ve Kılıçkuyruk türleri bu sayede elde edilmiştir.

Lepistes ve platilerinizin yanına birkaç dişi daha koyun. Her ne kadar baskın bir özellik değilsede bu balıklarda eş seçerler.

No alternate text on picture! - define alternate text in image properties

Bir bardak suyun bu kadar karmaşık olacağı hiç aklıma gelmemişti.
Çok bilen az konuşur, az bilen çok konuşur.
Kültür sokakta dolaşır sen almasını bilirsen, bilim tabiatın her köşesinde var sen görmesini bilirsen.