Bilyap üyelik, yetki ve puan sistemi

6 Nisan 2010 tarihinden itibaren forumlara katılmak, yani forum konuları ve yorumları göndermek için artık katılımcı üye olmak gerekmiyor. Daha hiç puan kazanmamış yeni üyeler de forumlara katılabilirler.

Eğer doğayı seviyor, akvaryumlara ilgi duyuyor, bitki ve hayvanları doğal şartlarında yaşatmak gerektiğini düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Bilyap akvaryum sitesine hoşgeldiniz.

Malavi Defteri gibi özel dosyaları görebilmenin yanında yorum, resim, video gibi içeriklerler gönderip bu sitenin bilgi birikimine katkıda bulunmak için üye olmanız gerekir.

Siteye üye olur olmaz lütfen ilk iş üyelik isminizle tanımlanmış menüden hesabım linkini tıklayarak üyelik bilgilerinizi tamamlayınız:

  • Hesap sekmesinin altında vesikalık resminizi yükleyip imza alanını doldurunuz. Vesikalık resminiz size ait sayfaların sağında gözükür. İmzanız ise yorumlarınızın altında.
  • Profil sekmesindeki meslek, biyografi ve web sitesi bilgilerinizi tamamlayınız. Sizi tanımak isteyen diğer üyeler bu bilgilere bakacaktır.

E-posta gibi gizli üyelik bilgileriniz kesinlikle başkalarıyla paylaşılmaz ve ticari amaçlı kullanılmaz. Yılda en çok dört kez gönderilen mevsimlik e-posta haberlerimizi ise almak isteyip istemediğinizi üyelik bilgilerinizin altındaki kişisel bilgiler sekmesinden güncelleyebilirsiniz.

Sitede dört tür üyelik tanımlanmıştır: Üye, katılımcı, yazar ve editör.

Siteye ilk kaydolduğunuzda normal üye olursunuz. Sonra siteye yaptığınız içerik katkılarıyla puan kazanarak sırasıyla katılımcı üyeliğe, yazarlığa ve editörlüğe yükselebilirsiniz. Üyelik statünüz yükseldikçe yetkileriniz de artar. Örneğin yorum yazmak için normal üye olmak yeterliyken, forumlara katılmak, resim ve video sayfaları göndermek için en azından katılımcı üye olmak gerekir. Makale gönderebilmek için ise yazar veya editör olmak gerekir.

Bilyap üyelik sistemi Normal üyelikten katılımcı üyeliğe terfi etmek için 10 puan toplamış olmak gerekir. Toplam puanı 10’u geçtiğinde üye otomatikman katılımcı üyeliğe yükseltilir. Ayrıca bu terfiyi bildiren bir e-posta gönderilir. Benzer işlemler diğer terfiler için de geçerlidir.

Katılımcı üye, normal üyeden farklı olarak forumlara katılabilir, resim , link ve video gönderebilir, sayfa ve yorumlara beğendim notu verebilir.

Katılımcı üyelikten yazarlığa terfi için 50 puan, yazarlıktan da editörlüğe terfi için 150 puanın yanında en az üç makale yayınlamış olmak gereklidir. Yazar, katılımcıdan farklı olarak makale gönderebilir, makalelerin tartışılıp organize edildiği yazar ve editörler forumuna katılabilir. Editör ise yazardan farklı olarak resim, video ve makale gibi içeriklerin onaylanıp yayınlanmasında rol alabilir, Malavi dosyası gibi bazıları paralı olabilecek özel dosyalar yayınlayabilir.

Bilyap üyelerinin yetkileri

Yukarıdaki tabloda, Bilyap üyelerinin yetkilerine bir üstbakış verilmiştir. Aşağıdaki tabloda ise üyelerin nasıl puan toplayabilecekleri açıklanmıştır.

üyeler nasil puan kazanabilir

Normal bir üye ancak balık ve bitki sayfalarına, makalelere, resim ve video sayfalarına iyi yorumlar yazarak puan toplayabilir. Normal bir üye için puan toplamanın en kesin yolu ise balık ve bitki sayfalarına orjinalliği olan, bilgilendirici yorumlar yazmaktır.

Balık ve bitki sayfalarında sadece sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar onaylanıp yayınlanır, diğerleri silinir. Bu sayfalarda onaylanıp yayınlanan her yorum için üye 1 puan kazanmış olur. Yazılan yorum 20 üye tarafından beğenilirse (her yorumun altında görülen yorumu beğendim linkini tıklayarak) üye ek bir puan kazanır. Yorumu 50 üye tarafından beğenilirse yorumun yazarı ek bir puan daha kazanır. Yani bir tek balık veya bitki yorumundan üye toplam 3 puan kazanabilir.

Bitki ve balık sayfalarına gelen yorumlar, diğer sayfalara gelen yorumlardan farklı olarak yönetici veya editör beğenisinden ayrıca puan kazanmaz. Çünkü zaten sadece içeriği beğenilen bitki ve balık yorumları onaylanıp yayınlanır.

Forum, makale, genel bilgi, resim ve video gibi diğer sayfalarda ise içerik kalitesine bakılmaksızın belli kurallara uyan her yorum yayınlanır. Buna karşılık yayınlanan her yorum otomatikman puan kazandırmaz. Bu sayfalara yazılan bir yorumun puan kazandırması için ya site yöneticisi veya bir editör tarafınan beğenilmesi, ya da üyeler tarafından beğenilmesi gerekir. Aynı balık ve bitki sayfalarında olduğu gibi, diğer sayfalarda da üye tek bir yorumundan en fazla 3 puan kazanabilir.

Hem kurallara uygunluğu hem de içerik kalitesi açısından kontrolden geçip onaylanarak yayınlanan bir video ve resim sayfası yazarına 5 puan kazandırır. Ayrıca resim ve video sayfaları, aynı diğer sayfalarda (makale, forum vs.) olduğu gibi üyelerin beğenisinden puan kazanabilir. 200 veya daha fazla üye tarafından beğenilen bir sayfa toplam 10 puan kazanmış olur. Yani kontrolden geçip yayınlanmış bir resim veya video sayfası yazarına en az 5 en çok 15 puan kazandırabilir.

Bir forum sayfası konuyu açana aittir. Bir forum konusuna gelen yanıtlar yorum kabul edilir. Dolayısıyla bir forum sayfasına gelen beğeni puanları konuya açan mesaja aittir. Bir forum sayfasını beğendim demek, gelen yorumlardan bağımsız olarak forumun açılış mesajını beğendim demektir. Bir forum sayfası üye beğenisinden en fazla 10 puan kazanabilir.

Sadece yazar ve editör statüsündeki üyelerin gönderebileceği bir makale, onaylanıp yayınlanırsa yazarına 20 puan kazandırır. Makaleler de diğer sayfalar gibi ayrıca üye beğenisinden 10 puan kazandırabilir.

Yanlız içerik kalitesi açısından bu sitenin yıldızı olması gereken makaleler konusunda geçmişte olduğundan çok daha seçici olacağımızı şimdiden belirtelim. Yayınlanmaya değer bulunması için bir makalenin gerçekten orjinal ve benzerlerinden farklı olması, yazarın kendine has fikirlerini ve gözlemlerini içermesi gerekir.

 

Puanlama sisteminin kuralları zaman içinde değişebilir ancak verilen puanlar ve yetkiler geri alınmaz.

Yorumu beğendim linki

Her yorumun altında yer alan yorumu beğendim linki. Üyeler bu linki tıklayarak yoruma iyi not vermiş olurlar. Verilen not, yorumu beğendim linki tıklandığı zaman gözüken beğendimi kaldır linkini tıklayarak geri alınabilir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

merhaba bilyap

emegi geçen herkese eline saglık  güzel olmuş ama ilan sayfası ne zaman açılacak aylardır bekliyorum

adnancetiner üye resmi

ELİNİZE SAĞLIK

EVET SİTE İÇERİĞİ ÇOK ZENGİN OLMUŞ ELİNİZE SAĞLIK.

güzel olmuş

siteniz hayırlı olsun.ilan sayfanızı dört gözle bekliyorum.

Merhaba bilyap

Merhaba bilyap yetkilileri;

Siteniz gerçeken çok harika olmuş

yalnız puan sistemine geçildiği için ilanlar çok az sayıda olmaktadır

çalışmalarınızda başarılar dilerim

ilan sayfalarınız ne zaman aktif olacak

merhaba bilyap yeni siteniz çok güzel olmuş ilan sayfalarınız ne zaman aktif olacak

merhaba bilyap

merhaba bilyap yeni siteniz çok güzel olmuş ilan sayfalarınız ne zaman aktif olacak başarılarınızın devamı dileğiyle saygılar.

yeni siteniz

Yeni sitenizi genel olarak beğendim. Ancak yazılarınız çok küçük karakterle yazıldığından herkese hitap etmiyor diye düşünüyorum. Gözleri çabuk yoruyor doğrusu.

cenk üye resmi

güzel o lmuş

bencede bu yeni görünümünüz güzel olmuş .  Başarılarınızın devamını diliyorum tüm arkadaşlara bol yavrulu akvaryumlar diliyorum

yergunes33673 üye resmi

siteniz hakkında

Bilyap'ın yeni yüzünü yeni tasarımını beğendim. Biraz daha profesyonel bir yapı olmuş. Ben de bir tasarımcı olarak bu görseli beğendiğimi hatırlatmak istedim ve size başarılar diliyorum.