Doğal form melek balıkları (Pterophyllum scalare)

Peru altum melek (Pterophyllum scalare)

Eskiden yabancı dergi ve kitaplarda melek balıklarının en beğenilen türlerden biri olduğunu okuduğum zaman şaşırır, bir anlam veremezdim. Çünkü Türkiye’deki akvaryumcularda gördüğüm çoğunluğu seçici üretim ürünü olan melek balıkları (beyaz tüller, trikolorlar, duman melekler...) bana çok suni, sağlıksız ve pespaye görünürdü. Demek ki renkler ve zevkler ne kadar farklı olabiliyor diye düşünürdüm.

Sonradan Peru Altum ve Kolombiya kökenli doğal form melek balıkları bulup beslemeye başladığım zaman fikrim temelinden değişti. Hem figür, hem renk, hem de davranış biçimi olarak melekler bence en güzel akvaryum balıklarından. Ama doğal (vahşi) form olmaları ve doğal yöntemlerle üretilmeleri şartıyla. Daha çok kafaya yakın bölgelerde bulunan metalik yeşil-mavi ve diğer renkler en iyi tepeden gelen doğal güneş ışığında gözüküyor.

6-8 balıktan oluşan bir grup yetişkin melek için bence en azından 400 litrelik bir akvaryum düşünülmeli. Daha küçük ölçüler balıklara eziyet olacak, bölge darlığından özellikle zayıf balıklar fena halde ezilecektir. Bu sayfada şimdiye kadar kendi beslediğim ve diğer akvaryum meraklılarında gördüğüm doğal form melekleri görebilirsiniz.

Peru altum (çok büyüyen Altum melekle karıştırılmasın) örneğin Kolombiya meleklere kıyasla hassas bir ırk. Daha yüksek sıcaklık, daha büyük akvaryum ve daha çok canlı yem gerektiriyor. Hatta yavru balıkların kuru yeme alıştırılması bayağı uzun sürüyor.

Kolombiya ırkı veya diğer meleklerde şimdiye kadar hemen hiç kayıp vermememe rağmen Peru altumlarda kayıp hep yüksek oldu. 160x60x60cm ölçülerindeki karma akvaryuma 8 adet genç (2-3 aylık) Peru altum aldım. İlk birkaç ay iyi büyüdüler. Fakat sonra baskın balıklar kendilerini belli etmeye başlayınca ezilen balıklar belki de stresten sağlıklarını yitirip iştahtan kesilerek teker teker şu veya bu hastalıktan ölmeye başladılar. En sonunda geriye sağlıklı tek bir çift kaldı. Aynı şey iki kez başıma geldi.

Besleyenler kırmızı sırtlı meleklerin su şartları açısından Peru altumdan daha da hassas olduğunu söylüyorlar. Ancak grup halinde sorunsuzca yaşayabiliyorlarmış.

Bu tür tecrüblerin paylaşılması önemli, çünkü ırktan ırka önemli farklar olabiliyor.

Örneğin Kolombiya melekler güzel oldukları kadar da dayanıklı ve uyumlular. Grup içinde kavga gürültü eksik olmuyor ama biribirlerini ölüme sürükleyecek kadar ezmiyorlar. Yumurtlama ve üretim sorun değil, çünkü çoğu suni ırkın aksine yavrularına çok iyi bakıyorlar. Avcılıkları da fena değil. Acıktıklarında yetişkin erkek lepistes boyundaki balıkları rahatlıkla yutuyorlar. Akvaryumda asayiş ve güvenlik açısından bu huylarına da dikkat etmek gerekiyor.

5
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri Ortalama: 5 (1 vote)
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Melek Balığı İçin Öneriler- Yavru büyütme

Melek balıklarından genelde birçok akvarist yumurta almıştır. Ancak büyütmeyi başaran çok azdır. Melek balıkları ilk 3 hafta çok hassas olan yavrulara sahiptirler.  Ben yine 2 yöntem söyleyeceğim. Tercih sizin.

1 yöntem: Melek yavruları yumurtadan çıktıktan sonra çok hassas olmalarından dolayı birçoğu ölecektir. dişi yavrularının mantarlaşanlarını sürekli yiyecek ve diğer yavruları kurtarmaya çalışacaktır. Mantarlaşmanın önüne geçmek için akvaryuma metilen mavisi bulamazsanız dezenfektan dökün fazlası zarar vermiyor. Çıkan yavruları dişi ağzında akvaryum içinde değişik noktalara taşıyarak büyütür. Bu doğal yoldur. Bu yolla yavru sayınızda az olur. Dişi daha uzun süre sonra yumurtlar.

2 yöntem: Balıklar yumurtlama işlemini bitirince pvc boru alınır. 24 derecedeki temiz bir suyun içine metilen mavisi damlatılır. Hava motoru ile havalandırılır. Boru bu suyun içine konur. Yavrular bu ortamda %95 gibi az bir kayıpla çıkar.

Melek Balığı İçin Öneriler- Yavru alımı

Melek balıkları 7-10 günde bir yumurtlayan ve yavru veren bir türdür. iyi bakılmış bir melek balığı genelde 7 günde bir yamurtlar. Yumurta verimi beslenme ile doğrudan orantılıdır. Ayrıca Temiz su değişimi yumurtlama zamanını etkiler. Eş tutmuş bir melek çiftinin yanına PVC bir boru veya CompactDisc konur. Balıklar bir süre sonra bu borunun üzerini temizler. Bu temizleme 3 gün civarı sürer. Bu arada dişi melek balığının tüpçüğü çıkar. Daha sonra boru üzerine yumurtalarını bırakır. Erkek de bu yumurtaları döller. Bu yaklaşık 1 saat sürer. Bu sırada İç filtre kullanılmamalı hatta boruyu temizlemeye başladığı andan itibaren filtre kapatılıp hava motoru konması döllenen yumurta sayısının artmasına sebep olur. Yumurtlama işlemi bittikten sonra Dişi ve erkek dönüşümlü olarak yumurtaları yelpazelendirerek mantarlaşmasını önlerler

Melek Balığı İçin Öneriler

Daha önce bir yazı göndermeye çalışırken internet gitti. Eğer bu tekrar olacaksa moderatörler düzeltirse sevinirim.

Melek balıkları tüm akvaristlerin sevgisini kazanmış davranışlarıyla herkezi etkileyen balıklardır. Herkezin bildiği gibi eş tutturmak için bir grup (10 civarı) balık alınır. Ancak eş tutturmada verimi artırmak için bir formül: melek balıklarına dikkat edilirse bazılarının alınlarında hörgüç olduğu bazılarının ise hörgüçsüz olduğu anlaşılacaktır. Hörgüçsüz olanların alınları kısa ve burunları daha yukarı doğru olacaktır. hörgüçlüler erkek diğerleri dişidir. Bu balıklardan 5 erkek 5 dişi konursa eş tutturmak daha kolay oluyor. Eş tutan çift diğerlerinden ayrılıp yan yan yüzmeye başlar. Diğer balıklara vururken eşine vurmaz. Ayrıca içlerinden biri grubun içine dalsa hemen dışarı çıkıp eşinin yanına gider. Ben bu çifti alıp 60X40X40 lık bir üretim tankına alıyorum. Genelde eş tutan melek balıkları birbirine vurmaz ve 20 cm civarına kadar büyür.

Bir Çift Melek

Gösterdiğiniz Melekler ile bu balıklara karşı sevgim daha da arttı. Akvaryumum dediğiniz ölçülerde olmadığı için henüz beslemeye cesaret edemedim Akvaryumum 80x40x45 ölçülerinde acaba bu ebatta bir akvaryumda  bir çift olsun Melek beslemem balıklar için bir sakınca doğurur mu? Sonuç itibari ile balık besleyeceğiz diye hayvanlara eziyet etmemek gerek diye düşünüyorum.

tuncali üye resmi

80x40x45 melek için yetersiz kalır

Bu ölçülerdeki bir akvaryumda (80x40x45) melek balığı beslemenizi hiç önermem. 2-3 yaşına gelmiş yetişkin bir meleği böyle bir akvaryumda görseydiniz tahmin ederim ne demek istediğimi daha iyi anlardınız. Balık sanki akvaryumun yarısını dolduruyormuş gibi bir hisse kapılır, balığınızla birlikte siz de daralırdınız.

Ayrıca melekler iyi bakılırsa 12-15 yıl yaşayabilen uzun ömürlü balıklardır. Dolayısıyla melek balıklarının geçici heveslerle değil, kalıcı bir düzen düşünülerek beslenmesi gerekir. Bunun da birinci şartı en az 50cm yüksekliğinde büyük akvaryumlardır.

Bence melek beslemenin esas güzelliği, 6-10 yetişkin balıktan oluşan bir grubun eş tutma, bölge sahiplenme, çiftler arası bölge mücadeleleri, koloni içinde yavru yetiştime benzeri sosyal davranışlarını izleyebilmektir. Bunun için de 150x50x50 veya daha da iyisi 160x60x60 gibi büyük akvaryumlar (hatta gerçek bir koloni için sera içinde tropik havuzlar) gerekir. Bir çift melek üreme döneminde örnegin 60x50x50 gibi bir akvaryumda beslenebilir, ancak sürekli başbaşa bir arada tutulmaları, çiftleri kavgaya veya bezginliğe sürükleyebilir. Melekler üreme dönemi dışındaki zamanlarda grup ve koloni balıklarıdır.

Hakikaten çok güzel melekler

Hakikaten çok güzel melekler bizim piyasadakilerle kıyas götürmez. Fakat böyle balıklar bize yaramaz, 60 santimlik akvaryumlarda japon balığıyla besleyerek yazık ederler güzelim hayvanlara.