Cyperus alternifolius - Japon şemsiyesi

Cyperus alternifolius, Tropica'dan
Latince isim:
Cyperus alternifolius
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Afrika; Madagaskar
Height:
50-100+ cm
Width:
20-40 cm
Light:
Orta-Çok yüksek
Temperature:
17-28°C
Water hardness:
Yumuşak-Sert
pH degree:
5.0 - 9.0 pH
Growth speed:
Orta
Bakım:
Orta

1 metreye kadar uzayabilen büyük bir bataklık bitkisidir. Suyun dışına doğru büyüyebileceği üstü açık akvaryumlar veya havuzlar için uygundur.

Üretmek için bir yaprak grubu sapından kesilir ve ters çevrilerek kökler ve yeni yapraklar belirene kadar suda bekletilir. Sonra nemli turba toprağına dikilir. Yaz aylarında, gölgeli ve sulak yerlerde dışarıda da yetiştirilebilir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
aycaneraslan üye resmi

Japon şemsiyesinin akvaryumda kullanımı

Çiçekçiden aldığım zaten kesilmiş halde bulunan 20 tane japon şemsiyesini tepesini kestiğim 5 litrelik su bidonuna koydum.Yaklaşık 2 hafta içinde kökleri salkım saçak hale geldi ve daha sonra filizlenmeye başladı.10-15 cm olana kadar bidonda beklettim.(bu arada şunu da eklemek istiyorum:genellikle hafta da bir sularını değiştirdim ve şöyle bir gözlem yaptım.Suyu değiştirdiğimin ertesi günü japon şemsiyelerinde gözle görülür bir büyüme oluyordu ve bir daha ki su değişimine kadar bu kademeli olarak azalarak devam ediyordu.Bence bu bile japon şemsiyelerinin suyu ne derece filtrelediği konusunda bir fikir verebilir.) Daha sonra akvaryuma diktim ve şemsiye kısımları suyun dışında kalacak şekilde su ekledim ve boylandıkça su seviyesini kademeli olarak arttırdım.Fakat bu süreç suya herhangi bir gübre veya katkı maddesi eklemediğim ve az sayıda salyangoz dışında canlı olmadığı için bana biraz uzun geldi.Yanlış hatırlamıyorsam suyu tamamen doldurmam 1.5-2 aya yakın sürdü.Canlıların eklenmesiyle japon şemsiyelerinin büyüme hızı inanılmaz bir şekilde arttı.Şu anda kökten bir filizin çıkıp 35 cmlik suyun dışına çıkması ve şemsiye kısmının açılması yaklaşık 10-15 gün arasında değişiyor.Bu da besin bulduğu zaman japon şemsiyesinin ne denli hızlı büyüdüğünün bir göstergesi.Ayrıca tabandan fışkıran kökleri karidesler ve salyangozlar için inanılmaz bir yaşam alanı oluşturuyor .Şu anda akvaryumda bulunan japon şemsiyelerimin sayısı 50-60 arası ve boyları 50cm -1.5 m civarında değişiyor.Bir de şunu eklemem faydalı olur diye düşünüyorum.Sonradan çıkan japon şemsiyelerinin sapları ilk çıkanlara göre hem daha kalın, hem daha sağlam,hem de boyları ilk çıkanlara göre daha uzun.