Anubias barteri var. nana

Anubias barteri var. nana,  Tropica'dan
Latince isim:
Anubias barteri var. nana
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Afrika; Kamerun
Height:
5-15 cm
Width:
8-+ cm
Light:
Çok düşük-Orta
Temperature:
20-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
5.5 - 9.0 pH
Growth speed:
Çok yavaş
Bakım:
Çok kolay

Hemen her akvaryuma uyum sağlayabilen, küçük ve güzel bir türdür. Yavaş büyüyen ve yıllarca yaşayan yaprakları zamanla yosunla kaplanabilir. Misinayla kısa zamanda kökleriyle saracakları bir kök veya kayaya tutturulabilirler. Kuma dikilirlerse yaprakların çıktığı ana gövdenin gömülmemesine dikkat etmek gerekir; çürüyebilir. Suyun altında sık sık çiçek açarlar. Otçul balıklar bu bitkiyi yemezler.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
aycaneraslan üye resmi

Aynı Akvaryumda Farklı Performans

Aynı akvaryuma aynı anda 3 adet anubias barteri var. nana ekledim.İlk başta aralarında yaprak sayısı ve hacim açısından pek fark yoktu.Daha sonra 2 tanesi aldı başını gitti 12-13 yaprağa kadar çıktılar ve çiçek açtılar fakat bir tanesi büyüyüp serpilmek yerine yapraklarını döktü ve 2 yaprakla hayatına devam etmeye çalışıyor.Büyüme hızları aynı akvaryumda bile fark edebiliyor.Hepsinin altına gübre koymama rağmen bir tanesinin büyümek yerine yaprak dökmesini ben aldığı ışık miktarına bağlıyorum.Akvaryum sadece güneş ışığı alıyor başka bir ışık kaynağı kullanmıyorum.

Kaplumbağa gibi inatçı ve azimli

Başta yaşayacağına bile şüpheliydim. Aylar geçti bir hareket yok. Sonra yavaş da olsa bir başladı büyüyüp yayılmaya beş yıl içinde koca akvaryumun yarısını kapladı. Bu arada ne bitkiler geldi geçti ama anubias kaplumbağa temposuyla hepsini solladı.

TAVSİYE

kesinlikle SAE adlı algae eater balıklarından alın,1 gün içinde gözlerinize inanamayacaksınız,yapraklardaki tüm yosunları itina ile yiyorlar ve bitki daha hızlı büyümeye başlıyor

ÇOK DEĞERLİ

Bu bitkiyi ilk aldığımda açıkçası yaşayacağından pek fazla ümitli değildim.Fakat zamanla akvaryum koşullarına uyum sağlayıp büyüdüğünü görünce çok hoş ve dayanıklı bir bitki olduğunu gördüm. Geçtiğimiz ilk baharda beyaz bir çiçek açınca,bu türe olan tutkum iyice arttı. Şu an akvaryumumda farklı üç tür anubias türü mevcut inanın benim için balıklardan daha değerliler. FATİH KÖSEOĞLU TRABZON

ÇOK GÜZEL BİR BİTKİ

BU BİTKİ O KADAR GÜZELKİ BALIKLARIM ÖLDÜKTEN SONRAAKVARYUMA BALIK KOYADIM SIF BU BİTKİDEN EKTİM BİR ÇİÇEK AÇIYOLAR GÖRECEKSİNİZ HARİKA BESLEMENİZİ TAVSİYE EDRİM