Cryptocoryne crispulata var. balansae

Cryptocoryne crispulata var. balansae.  Tropica'dan
Latince isim:
Cryptocoryne crispulata var. balansae
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Güneydoğu Asya; Tayland
Height:
20-60+ cm
Width:
10-15+ cm
Light:
Düşük-Çok yüksek
Temperature:
20-28°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
5,0 - 9,0 pH
Growth speed:
Orta
Bakım:
Kolay

Bu bitki, Cryptocoryne crispulata'nın bilinen en eski varyetesidir. Doğal ortamı olan Güney Tayland'da, kireç taşı zeminli oldukça sert sularda yetişirler. Yeni dikildikleri akvaryumlarda, diğer birçok kripto türü gibi, gerçek anlamda gelişmeye başlamadan önce bir uyum sağlama dönemi geçirirler. Son yıllarda, bu türün, daha dar bir varyetesi olan Cryptocoryne crispulata var. Flaccidifolia piyasada satılmaktadır.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Cryptocoryne crispulata püf noktası

Bitkiyi çoğaltmak için yapılan işlem kök ayırmasıdır. Dikkat edilmesi gereken husus ise ana kökten ayrılan yavrunun büyüklüğüdür. Ayrılacak yavru kökün büyüklüğü ana bitkinin yarısına yakın ve kökünün büyüklüğü ise en az 5 cm olmalıdır. Kökler arasındaki köprü kök ana bitkiye yakın yerden kesilmelidir. Aksi halde yavrularda çok uzun süreler hiç bir gelişme görülmeyecek, hatta çürümeler olabilecektir.

C. usteriana (aponogetifolia) ile karıştırılmamalı

C. crispulata var. balansae fotoğraflarındaki benzer görünüşü nedeniyle genelde Cryptocoryne usteriana (eski adı: C. aponogetifolia) ile karıştırılır. C. usteriana\'nın yaprakları daha enli, kalın ve uzundur. Ülkemizde yaygın olarak satılan ve bazen dev Cryptocoryne adıyla anılan (bazen de hatalı olarak amazon denilen tür, çoğu amazon kökenli olduğu için Echinodorus türlerine amazon denir) bombeli yapraklı büyük ve dayanıklı bitki gerçekte C. usteriana\'dır. Ayrıca C. usteriana, büyüklüğünün yanında, C. crispulata var. balansae\'ye göre çok daha farklı akvaryum şartlarına uyum sağlayabilen daha dayanıklı bir türdür.

çiçeği seyre değer

çiçeklerini su yüzeyine yakın, sağlam bir sapla uzatıyor. Uzun ömürlü 1-1,5 ay seyredebilirsiniz. Geçti diye kesip atmayın yere dökülen tohumlar filizleniyor. Tek yapmanız gereken bol ışıklı bir ortama taşımanız ve harekete maruz bırakmamanız. Filtre ve büyük balıktan uzak mesela yavru akvaryumlarında geliştirebilirsiniz.

yenialdım

akvaryumcudan alalı bi ay oldu. kopan yaprakları bile dikiyorum. akvaryum orman gibi oldu. filtreyi bozmasına izin vermeyin. 12 saat ışık gerekli dediler bana. ama ben yakmıyorum o kadar. piranalarla beraber çok güzel bi görünüm sergiliyorlar. şimdi yavrularida alıp diskus akvaryumuna bir saksı içinde dikmeyi deniycem. 10 üzerinden 10

japon balığından uzak tutun

bu bitki türü gerçekten çok güzel olup çabuk uzamakta bakımıda oldukça kolay.Ama özellikle dikkat edilmesi gereken iki husus var biri motordan uzağa dikilmesi gerekir aksi taktirde yaprakları çok fazla uzadığı için motora takılır ve tıkar.ikinci nokta ise akvaryumda japon balığı çok varsa bu bitkiyi tavsiye etmem çünkü japonlar parçalayıp bitkinin ölmesine sebep oluyor. Eğer akvaryumunuza bir orman havası vermek isterseniz bu bitki çok ideal

Güzel bir bitki ancak...

Piyasada sıklıkla amazon ismiyle satılıyor.Genel olarak dayanıklı bir bitki.Ancak akvaryumda su dolaşımını sağlayan filtrelerden biraz uzağa dikmenizde fayda var.Arka tarafı seviyor ve yapraklarından kesip yeni yerlere dikip zenginleştirebilirsiniz.

yavrular için en iyi barınak

Piyasada amazon adı altında satılan bu bitki oldukça dayanıklı iyi bir akvaryum ve balık dostudur. Özellikle canlı doğuranlar için (platy,lepistes,molly) yavruların sığınabileceği minik çukurları olan yaprakları uygun bir korunaktır.Size kalan farkettiğinizde su yüzeyinde kalan bu yapraklardan yavruları toplamaktır. 20-25 derece sıcaklık, yeterli ışık ve biraz tablet gübreyle bitkiyi geliştirmeniz de mümkün. Tek yapacağınız arada yaşlı yaprakları ayıklamak ve patlayan sürgünleri biraz geliştikten sonra anaç sürgünden ayırmaktır. Yeni başlayanlar için de uygun bitki. TamerUYSAL/BURSA

Caladium bicolor

Caladium bicolor \' un sualtında iki ay yaşadığı yazılmış. Ancak ben bu bitkiyi iki yıl yaşattım ; hemde astront balığıyla.(yavruyken getirdiğimde vardı elbette Caladium bicolor . Güzel ve uzun ömürlü bir bitki .

doğal akvaryumlar İçin...

Bu bitki en sevdiğim bitkilerden. Işığı çok seviyorlar... Özellikle küçük kayalarla süslenen ince kumlu akvaryumlarda kendilerine tabii bir zemin hazırlıyorlar... günde 14 saat ışık ve kaliteli yemlerin içerdiği besin maddelerinin zengiliğiyle oldukça hızlı ve gösterişli bir büyüme sergiliyorlar... Küçük bir filizin büyüyüşünü seyretmek siteyenler için görülmeye değer bir seyir..