Echinodorus bleheri

Echinodorus bleheri, Dennerle'den
Latince isim:
Echinodorus bleheri
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Güney Amerika
Height:
20-50 cm
Width:
25-40 cm
Light:
Düşük-Çok yüksek
Temperature:
20-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Sert
pH degree:
5.5 - 9.0 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Kolay

Güzel ve yetiştirilmesindeki kolaylığı nedeniyle Echinodoruslar arasında en popüler olmuş türüdür. Orta ve büyük boy (100 litreden büyük) akvaryumlar için uygundur. Mineral gübreli bir taban büyümeyi hızlandırır. Diğer bitkilerin ışığını kesmemesi için çevresinde en az 15cm çapında bir alan bırakılarak dikilmelidir. Az ışıklı akvaryumlarda bile gelişebilen, yeni başlayanlara da önerilebilecek dayanıklı bir bitkidir. Düzenli olarak demirli sıvı gübre verilmesi gelişim açısından yaralı olur. Bazen Paniculatus adıyla anılır. Kökten sürgün uzantıları vererek çoğalır.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
oratoran üye resmi

Üstü açık akvaryumların vazgeçilmezi

Su dışında büyüyen bitkilerin su içindekilere göre avantajlarını ve akvaryuma katkılarını nispeten biliyoruz. Japon şemsiyesi de bence bunun en iyi kanıtlarından birini oluşturuyor. Satın aldıktan sonra köklerine bulaşan toprakla çok uğraşmadan öylece akvaryuma diktim (tabiki satın aldığım yere önce saksı toprağında hiç bir suni gübre olmadığı garantisi aldıktan sonra). 3-4 gün içinde saçaklanmış köklerinden yeni beyaz kök uzantılarının çıkmaya başlamasını görünce içim rahat etti. Büyük bitki olduğundan ve fotosentezi rahat yaptığından sudaki besini çok kullanıyor; bu da berrak bir akvaryumu beraberinde getiriyor.

bakım

kesınlıkle yukardakı bılgılendırmeye katılmıyorum cevremde bu bıtkı sayesınde bası belaya gırmıs cok kısı var suyu ınanılmaz kırletıyor ve cok hızlı curuyor ayrıca balık olumunede yol actıgı konusunda sıkayet duymadım dııl ben kendım beslemedım ama alanlar bı daha almamaya yemın edıo haberınız olsun

Yemlik bir bitki

Oldukça ucuza satılıyorlar. Dikkat edin akvaryumcular kesinlikle burda yazılanın tam tersini söylüyorlar. Hem japon beslediğim zaman hemde ciklet beslediğim zaman akvaryumumda bulundurdum. Yunuslar severek yiyorlar. Yanlız lifleri suda kalıyor. Ayrıca temizlemek gerekiyor, sonra dış filitrenin emme hortumunu tıkayabiliyorlar. Bana kalırsa bitki yemeyen balık yoksa almayın. Taze ve nefis bir yem. Zmanla kopan yaprakları çürüyüp akvaryumun içinde yüzen kahverengi pullar oluşuyor,onlarıda temizlemeniz gerekebilir. en iyisi benim yaptığım gibi aradabir dışarı çıkarıp çürükleri ayıklamak.

amazon

bende 160lt.akvaryum var ve ciklet besliyorum.amazon benim ilk kullandığım canlı bitki.çok iyi,sağlam,dayanıklı bir bitki.herkeze tavsiye edebilirim.bolca kayalı akvaryumlarda kayaların ve akvaryumun arkasına doğru dikilebilir.sizlere tek uyarım,amazon dikecekseniz akvaryumunuzun yüksekliği en az 40cm. falan olsun ki yaprakları kıvrılmak zorunda kalmasın.çünkü çok hızlı büyüyo....cikletlere de çok uygun....

Akvaryumda Japon şemsiyesi

Bunlar suyu çok seviyor, babannemin salonunda saksılarda vardı. Toprağının sürekli ıslak kalması gerekiyor ve akvaryumda ve güzel dururdu diye düşünürken nette bu bitkinin bir akvaryum bitkisi olarak kullanıldığını da öğrendim. Babannemin saksılarından yürüttüğüm bir miktar bitkiyi akvaryuma ekledim ve sonuç mükemmel. Saksılara saldırın derim...

Kolay ve çok güzel bir bitki

En baştan belirtmeliyim ki, sadece şemsiye bitkisiyle ilgili tecrübelerim bunlar:

Kısa sürede büyüyen, akvaryumun dışına kolaylıkla uzayabilen, su mercimeği, çınar gibi, su yüzeyini kapatmayan çok güzel ve dekoratif bir bitki. Akvaryumunuza eklemek istediğinizde önereceğim bazı şeyler:
-Bitkiyi dikerken (şemsiye kısmını ters olarak midye kırıklarına batırın) dikkatli olun. Matkapla kumu deler gibi dikerseniz kolaylıkla zarar görüyor. Önce kumda bir oyuk açın, sonra bitkiyi dikip üzerine 2-3 santimlik kumla kapatın. Kök salacağı yere bir iki çakıl taşı atarsanız kökleri daha sağlam olur.
-Akıntı ile pek bir sorunu olmasa da, bitkiniz büyüme safhasındayken akıntı sebebiyle biraz eğik gelişebilir. Bu safhada akıntı ile arasına iri bir salyangoz kabuğu, kaya vs koyarsanız işiniz kolaylaşır.
-Dikilecek bitki seçiminde tavsiyem, (eğer bitkiyi bir saksıdan vs. alacaksanız), ince saplı ama mümkün olduğunca olgun birini seçin. Bitkiyi diktiğinizde sapının 3-4 santim suyun yüzeyinde olması. Böylece bitkiniz akvaryuma alışana kadar ihtiyacı olan havayı direk akvaryumun dışından alır. Büyümesi çok daha hızlı olur.
-Bitkinizi çoğaltmak için, mümkün olduğu kadar eski çıkmış saplardan yine sapı suyun yüzeyinde kalabilecek şekilde kesin ve bahsettiğim gibi dikin. (Yalnız dikkat: Akvaryumunuzu çok severlerse istediğinizden fazla yayılabilirler. Tutmuş bir şemsiyeyi kökünden çıkarmak da çok zordur. Kökleri topak gibi olur.)
-Akvaryumumda neon, lepistes, plati ve cüce vatoz besliyorum. Bitki ile ilgili hiçbir problem çıkmadı.

Umarım yardımcı olmuşumdur. Benim en sevdiğim akvaryum bitkisi hakkında hiç yorum olmaması ise üzücü. Hepinize kolay gelsin.

arka plan için ideal

orta boy ve biraz daha uzun akvaryumlarda çok şık duruyor; uyum sorunu olmayan bir bitki; akvaryumunuzun arka köşelerine dikmenizi tavsiye ederim (ben akvaryumun arka bölümünü komple kapladım);bitkinin önüne de yataya yakın bir taş veya kütük koyduğunuzda çok daha ihtişamlı duruyor; bitkiler arasında muhakkak 15 cm kadar boşluk bırakın ; ayda veya 2 ayda bir bitkiyi yerinden çıkarıp kökleri kısaltın ve sararmış-ölmek üzere olan yaprakları ayıklayın ; bu arada daha yeşil ve daha gür bir bitki için tablet gübre kullanın.....

Sağlam ve iyi bir bitki

Bu bitki gerçekten süper bi şey hem hızlı büyüyor hem de lepistes yavrularını koruyor eğer yeni doğmuş lepistesinizin annesi tarafından yenmemesini istiyorsanız bu bitkiyi alın