Hygrophila difformis - Çınar

Hygrophila difformis,Tropica'dan
Latince isim:
Hygrophila difformis
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Güneydoğu Asya
Height:
20-50 cm
Width:
15-25 cm
Light:
Orta-Çok yüksek
Temperature:
22-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
5,0 - 9,0 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Kolay

Bizde Çınar adıyla tanınan çok güzel ve bakımı kolay bir bitkidir. Sevdiği akvaryumlarda arsız denebilecek kadar hızlı yayılır. Yeni başlayanlara da önerilebilecek bu tür, yeni kurulmuş akvaryumlarda biyolojik dengenin kurulmasına da katkıda bulunur.

Hızlı büyüyerek sudaki nitrat, fosfat gibi besin maddelerini hızla tükettiği için aşırı yosunlanmanın önüne geçer. Yapraklarının solması sudaki besin maddelerinin yetersizliğinin ve düzenli gübre gereksiniminin bir işaretidir. Büyük akvaryumlarda açık renk zarif biçimli yapraklarıyla çok güzel bir grup oluşturabilir. Çok hızlı yayılıp diğer bitkileri gölgelediği için başlangıçta fazlaca dikilen çınarın bir bölümü zamanla daha yavaş büyüyen türlerle değiştirilmelidir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Bitkiyi alıştırması

Daha önce de yazıldığı üzere çınar akvaryuma bir kere alıştıktan sonra üremesi ve yaşatılması pek sorun olmayan bir tür-tabi bütün akvaryuma yayılmasını saymazsak. Ancak doğadan toplama türler piyasaya hakim olduğundan, ki bunlar hemen erirler, çoğu hobici bu türden vazgeçmiş durumdadır. Onun için evvela uzun süredir akvaryumcuda gördüğünüz bitkileri alın, bir hafta görünüp azalanları veya yapraklarının ucu çürümüşleri değil. Aldıktan sonra da birkaç önemli nokta da akvaryumunuzun ışıklı olması, çok hızlı sirkülasyonun olmaması ve de suyun biraz eskimiş türden olması.Bu koşullar sağlandıktan iki üç hafta sonra çınar akvaryumunuzu ele geçirmeye başlayacaktır.

mucize\' vi bitki...

Çınar gibi bir bitki her akvaryumda olması lazım. Geniş yaprakları ile balıklar için barınma ve gizlenme olanağı sağlıyor. çabuk boy atıyor. işte size mucize \" kopan yaprakları atmayıp, akvaryumun sakin bir köşesinde su üstünde beklettiğiniz vakit, bu kopan yaprak kök vermeye başlıyor. \" sonra köklü parçayı tekrar kuma ekebilirsiniz. sizce mucize değil mi bu ? Herkese tavsiye ederim.

arsız güzel

akvaryum şartlarıma en iyi uyum sağlayan bitki oldu; gayet hızlı büyüyor ve ürüyor; bitkiyi aldığımın 3. ayı ana bitki hariç 15 civarı çınarım oldu (CO2 ve tablet gübre takviyesi ile ); direkt arka plana dikilmesi gereken bir bitki çünkü hem çabuk uzuyor ve üstten ışığı kesiyor hem de yapraklarıyla geniş bir alanı kaplayıp diğer bitkileri gölgede bırakıyor ayrıca çok fazla kök salıyor aylık periyotlerla kökleri kısaltmanız gerekiyor; yapraklarıyla ideal bir saklanma alanı yaratıyor yalnız çürüyen ve kopan yaprakları biraz sorun olabilir eğer yüzeyde dolaşan yapraklar hoşunuza gitmiyorsa;oldukça yararlı bir bitki ve bitkili akvaryumdan hoşlananlar ve bitkili akvaryum kuracakların muhakkak almalarını tavsiye ederim......

oturmuş akvaryumları seviyor

Çınar yerini sevdi mi çok çabuk yayılan bakımı kolay bir bitki, ancak benim gözlemlerime göre, pH derecesi 7,5 den düşük biyolojik dengesi oturmuş akvaryumları seviyor. pH derecesi 7,5 dan yukarıdaysa tutunması çok zor oluyor, zamanla toptan çürüyor. Akvaryumda ışık dağılımı yetersizse bitki uzadıkça altta kalan eski yapraklar çürüyebilir. Ara sıra üstteki taze sürgünleri köklenmiş olmaları şartıyla gövdeden kesip tekrar kuma dikmekte yarar var. Altta kalan çürümüş kısım eğer taze sürgün dalları vermemişse atılabilir.