Lemna minor - su mercimeği

Lemna minor, Tropica'dan
Latince isim:
Lemna minor
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Kozmopolit
Height:
0.2 - cm
Width:
0.2 - 0.7 cm
Light:
Düşük-Çok yüksek
Temperature:
5-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
4.5 - 9.0 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Çok kolay

Bizde su mercimeği adıyla tanınır. Uygun şartları bulduğunda çok hızlı çoğalan bir bitkidir. Düzenli olarak seyretildiğinde suyun biyolojik arıtımına hizmet eden çok yararlı bir nitrat filtresi görevini görür.

Yapraklarının rengi bir demir indikatörü gibi düşünülebilir. Eğer yapraklarında sararmalar gözleniyorsa suda demir eksikliği var demektir. Japon balıkları bu bitkiyi severek yerler.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
aycaneraslan üye resmi

Lemna Minor ve Işık miktarı

Lemna Minor çok ışığa maruz kalıyorsa rengi beyaza dönüyor az ışıkta rengi yemyeşil oluyor.Bunun sebebinin daha fazla ışık almamak için rengini beyaza çevirdiğini çok ışık almak içinse rengini koyulaştırdığını bir kaynakta okumuştum.Daha sonra evde deneyerekte bunu gördüm direk camın kenarına koyduğum kaptaki mercimekler bembeyaz olurken nispeten daha az ışık alan akvaryumdakiler yeşil kalmıştı.

bulunması kolay

ben antalyada yaşıyorum ve burada çoğu sularda su mercimeği var ve temin etmesi kolay isteyen arkadaşlar olursa yardımcı olabilirim  adaptasyonu hakkında herhangi bir denemem olmadı ama sağlam bir bitki olduğu kanatindeyim .

Ben Trakya'da

Ben Trakya'da yaşıyorum.Buralarda genellikle köylerde hayvanların su içebilmeleri için yapılmış yalak olarak tabir edilen yerlerde bolca miktarda bu bitkilerden bulunmaktadır.

oratoran üye resmi

Tazelenen su çoğalmayı tetikliyor

Bu bitki tam bir biyolojik filtre görevi görüyor. Bazı ekolojik dönüşüm uygulamalarında da doğal arıtıcı olarak kullanıldığını okumuştum.

Kepçeyle toplayıp seyrelttiğim ve yaklaşık 10-20cm2 alanda kalan bu bitkiler 5-6 gün gibi bir sürede akvaryumun yüzeyini (120x60) kaplarken, özellikle su değişimi ve taze suyun eklenmesinden sonra çoğalma hızı inanılmaz bir şekilde artıyor ve koca akvaryumun yüzeyini 1-2 gün gibi çok kısa bir sürede kaplıyor.

Alternatif besin olarak da kullanılan bu bitki hobiye yeni başlayanların, ilk kurulum aşamasında karşılaştıkları uygunsuz su değerlerini (yüksek nitrat, amonyum) normale çekmeye yardımcı olarak kullanmalarının öneririm.

Besin olarak lemna minor

Bundan birkaç hafta önce Bolu\'daki bir bataklıktan bu bitkileri topladım. Akvaryumlarımdan birine yerleştirdim. Akvaryumda bulunan 2 adet elma salyangozu (pomacea bridgesii) bu bitkileri afiyetle yediler. Ben dekor olsun diye getirmiştim ama bu salyangozların bu bitkilere bayıldıpını gördüm. Şu anda o akvaryumda lemna minor hiç kalmadı. Neyse ki yedekteki akvaryumlarıma da az bir miktarda lemna koymuştum.

Amacınız dekorasyon içinse, içinde elma salyangozu olan akvaryuma lemna koymayın.

Amacınız elma salyangozlarına ziyafet çekmekse hiç düşünmeden lemna kullanın derim...

su mercimeğini akvaryumda tutabilmek

Daha öncede belirtiğim gibi su mercimeği yüzey bitkisidir ve hızlı çoğalır. bu bitkiyi doğadan toplaya bilirsiniz. Ülkemizin güney bölgelerinde her mevsim, kuzey bölgelerinde ise bahar ve yaz aylarında küçük su kanallarından, su birikintilerinden bu bitkiyi bulabilirsiniz. Onu tanımak çok kolaydır. ismindende anlaşılacağı gibi yeşil mercimeğe benzer ve küçük sarımsı kökleri vardır. kökler su içindedir ve toprakla bağlantısı yoktur.
ben akvaryumumda bu bitkiyi japon balıkları, lepistesler ve köpük yuva yapanlar için yetiştiriyorum. sazanlar yani japon balıkları bitkinin aşırı üremesini önler. severek bu bitkiyi yerler. lepisteslerin yavruları buralarda saklanır. köpük yuva yapanlar ise bu bitkiyi yuva yapmada kullanırlar. guramiler yuva yapmakta zorlandıklarında bu bitkiyi kullanırsanız çözüm alabilirsiniz. bitkinin akvaryum yüzeyini ele eçirmemesi içinse ben akvaryumumda havalandırmadan uzak kenardan 15 cm içeriye bir tahta parçasını akvaryumun kısa kenarına paralel bir şekilde yerleştirdim bu çubuk su mercimeklerinin diğer tarafa geçmesini önlüyor. 20 ila 40 günde bir bir çay bardağı yada su bardağını içinde hiç su almadan doldurabilecek kadar ürüyorlar ve bunu yem yapmak için kullanıyorum. Ancak sadece bu topladığım mercimekleri değil ayrıca diğer akvaryumlarımdan gelenleri ve boş akvaryumumda ürettiklerimide kullanıyorum. ancak anlatacağım yöntemle çok rahat bir akvaryuma 1 ay kadar yetecek yem hazırlayabilirsiniz. su mercimeğini önce bir gazete kağıdının arasına koyup iyice kurutuyorum. bunları öğütüyor ve ilk yazıda belirtiğim hammaddeler ile karıştırıyorum. oluşan hamuru bir oklava ile inceltip bıçak ile ince ince kesiyorum sanki makarna (ev eriştesi gibi biraz kalınca oluyor) bunlar iyice kuruyunca( önce 2 gün güneşte sonra 3 gün gölgede) bunları kırıp yem kutusunda saklıyorum. hazırladığım yemin protein değeri oldukça fazla. yağ değeri ise makül ölçülerde. suyu kirletecek kadar çok vermemek gerekli. bazen son bahar ve ilk badarda vitamin ve mineral olarak bir çay kaşığı tuz, C vitamini, balıklar hastalandığında da antibiotikleri bu karmanın içine koyduğumda oluyor (yaklaşık 250 gr kadar yeme 5 gr kadar yerine göre tuz, c vitamini, kireç, antibiotik). Şu güne kadar herhangi bir derdim olmadı. parazitler için ara sıra tuz banyosu ve kumuda 2 yada 3 ayda bir güneşte kurutmanızı öğütlerim. çünkü su mercimeğini doğadan topladığınızda hastalık yapıcıları akvaryuma yada havuza aktara bilirsiniz.

incelen ve sağlık için özel önemi vardır.

bu bitkinin doğal şartları 50 cm\'yi geçmeyen özellikle 10-15 cm\'lik derinliğe sahip olan su birikintilerinde, göllerin kıyı kesimlerinde ve akıntısı az olan derelerde yaşar. 18 C derecenin üstünde daima üremeye yönelir. akvaryumun içinde gerçekten çok hızlı ürer ve vejetasyon yoluyla ürediği gibi su şartlarınız 15 Cderecenin altına indiğinde tohumlarını su şartları iyileşene kadar akvaryum kumu yada sedimentine bırakır. bu bitki üzerine bir çok inceleme yapılmaktadır. insan gıdası olabilir. özellikle istanbullular bilir. belediyenin ekmek fabrikasında bayatlamayan ekmekler su mercimeği ve spirulina denen bitkiden elde edilen unlarla, buğday ununu karıştırılarak yapılır. akvaryumda yetiştirenler aşırı çoğalmayı kolay kolay önleyemezler. ancak mekanik yöntemle yani elle akvaryum yüzeyindeki bitkilerin 3de 2 sini alıp çöpe atarak yada sazangillerden besleyerek önleyebilirsiniz. topladığınız bu bitkiyi iyice yıkayıp, güneşte kurutur ve ezer un haline getirir, mısır unu , zarı alınmış kıyılmış ciğer ve yumurta ile karıştırıp pelet yaparak yem yapabilirsiniz. ancak ciğeri abartmayın. sazanlara ve o familyadan olanlara fazla protein vermenize gerek yoktur. kaldı ki su mercimeğinde oldukça fazla oranda, tüm balıklar için, yetecek düzeyde protein vardır ve bu protein esansiyel proteinleride içerdiğinden daha fazla yararlıdır. bu bitki akvaryum suyundan azotu ve bileşiklerini çeker.geceleri ise fotosentez nedeniyle co2\'yi yükseltebilir bu nedenle geceleri iyi havalandırma ile stoklama oranınızı %10\'u geçmeyecek şekilde artırabilirsiniz. ancak sık sık akvaryuma bakım yapmalısınız. suyu değiştirdiğiniz yada tümünü ortadan kaldırmak istediğinizde mutlaka akvaryum kumunuda güneşte kurutmalısınız. bu bitkinin akıntıyı fazla sevmemesinden dolayı akvayum havalandırmasını su yüzeyinden yapmak mecburiyetiniz varsa akıntıyı akvaryumun kısa kenarına paralel şekilde verirseniz iyi gelişirler.

akvaryumunuzu ele geçirmesin

müthiş bir şekilde ve sağlıklı olarak çoğalan bir bitki çeşididir. yüzeyde akıntısı pek olmayan suları sever ve ışık ile birleşti mi kimse tutumaz onu. her kökten sürgünler halinde çoğalıyorlar ve kopan sürgün de hemen çoğalma işlemine başlıyor. işin kötü yanı akvaryumunuzun yüzeyini tamamen kaplıyabiliyor. bu da ışığın alt kısma geçmemesi demek. Akvaryumdaki diğer bitki ve balıklar için iyi bir durum değil. ama kökleri yavrular için sığınma yeri oluyor. kontrol altında tutmak şartı ile akvaryumunuzun yüzeyinde bulundurulabilecek bir bitki türüdür. ama dikkat edin akvaryumunuzu ele geçirmesin.

Çoğalma hızı bir fenomen

Bu bitkinin çoğalma hızı şaşırtıcı. 150 litrelik bir karma akvaryumumdan Lemna minorların yarısını atıyorum, üç gün içinde yine bütün yüzeyi kaplıyorlar, öyleki yem atacak yer bulamıyorum. Bu kadar hızlı üreyen bir bitki kesin sudaki bazı organik atıkları da hızla tüketiyordur, arıtma tesislerinde kullanılabilir mi incelemeye değer. Murat Soyak