Pistia stratiotes

Pistia stratiotes
Latince isim:
Pistia stratiotes
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Pan Tropik
Height:
5-20+ cm
Width:
5-20+ cm
Light:
Yüksek-Çok yüksek
Temperature:
17-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
5.0 - 8.0 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Orta

Açık havuzlar ve üstü açık akvaryumlar için çok güzel bir su üstü bitkisidir. Uygun şartlarda sürgünler vererek hızla çoğalır. Subtropik iklimlerde, süs havuzlarında yaz bitkisi olarak kullanabilirler. Suni ışık altında yaklaşık 5cm çapında kalan yaprakları güneş ışığı alınca 15cm'ye kadar büyüebilir.

Uzun, dekoratif kökleri Guramiler gibi yüzey balıkları için ideal saklanma yerleri oluşturur. Diğer bitkileri gölgelememesi için hızlı yayıldığı durumlarda ara sıra seyretilmesi gerekir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
yosun üye resmi

Çok Zarifler

 Sadece on kök aldım kısa sürede iki akvaryumumuda silme doldurdular, sanırım haftalık dörtte bir su değişimi, sıvı gübre ve karbondioksit ve bol ışık yeterli. (zaten geriye bişey kalmadı):). Bence ısıya da son derece duyarlılar bir keresinde ısıyı 29 dereceye yükseltmem hepsinin erimesine neden olmuştu. Ayrıca sayelerinde yavru kayıplarım minimuma indi. Kısaca hem görünüm hemde sağladığı fayda bakımından bence olağan üstüler.

aycaneraslan üye resmi

Emers Büyüyen Bitkilerle Pek Şansı Yok

Sık bitkilendirilmiş akvaryumlarda ve özellikle emers büyüyen bataklık bitkileriyle birlikte bakıldığında pek şansı yok. Besin konusunda rekabet edemediğini düşünüyorum. Fakat nitrat oranı fazla ve az bitkili olan tanklarda çok çabuk çoğalıyor.

Kolay bitki deniyor ama ben yaşatamadım

Okuduğum kaynaklarda bakımı kolay bitkidir deniyor ama ben bir türlü yaşatamadım. Işıksa ışık, demirli gübreyse gübre, hepsini verdim. Bir ara anlamadığım bir nedenle büyüdü çoğaldı, sonra da yine anlamadığım bir nedenle kavruldu yok oldu gitti. Bu işin bir püf noktasını bilen var mı?

oratoran üye resmi

Bendekiler sezonluk çıktı

Akvaryumumdaki gözlemime göre bu bitki biraz sezonluk; yaz aylarında, havanın da yumuşaması sanırım, bu bitkinin çok çabuk çoğalmasını neden oldu gibi; su şartlarında hiç bir değişiklik olmazken sonbaharda bu bitkler yavaş yavaş küçülüp kayboldular.

bakım

ben bu bıtkıyı yurt dısından geklırken getırdım ustu acık akvaryumlarda ınanılmaz bır goruntusu var ancak tepeleme dolu akvaryumlarda cok hos gorundugunu soyleyemem bırde su ısınızın cok dusmemesı gerekıyor az bır fark bıle hemen solmasına yol acabılıyor ben akvaryumumda ısıyı 28 olarak ayarladım cok hızlı buyudugu pek soylenemez ancak arada ozellıkle boulan kısımları seyreltmenız gereklı bunu unutmayın bu dedıklerıme dıkkaat etmessenız bakımı daha da zor bır bıtkı halını alıyo yanı benım yaptıım gıbı akvaryumunuzu annenıze emanet edıp gıtmeyın yoksa hepsı oluyo sıze bu bıtkıyle bol sans ben 2 ay ugrastım 1 haftada kaybettım tamda sarmıslardı