Riccia fluitans

Riccia fluitans, Tropica'dan
Latince isim:
Riccia fluitans
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Kozmopolit
Height:
0.5-1+ cm
Width:
5-+ cm
Light:
Düşük-Çok yüksek
Temperature:
10-28°C
Water hardness:
Yumuşak-Sert
pH degree:
5.0 - 8.0 pH
Growth speed:
Orta
Bakım:
Kolay

Ünlü japon akvarist Takashi Amano, bu bitkiyi ilk defa akvaryum tabanına bağlı oarak yetiştirip dekoratif görüntüler yaratmıştır. Bir kayaya misinayla tutturulan bir öbek Riccia kaya yüzeyine yapışarak yayılabilir. Yalnız sürekli yüzeye yönelen yeni sürgünlerin arasıra makasla kırpılmaları gerekir.

Riccia, çok nemli ortamlarda su dışında da yetiştirilebilir. Karbondioksit katkısıyla daha iyi gelişen Riccia'nın uygun büyüme şartlarında yaprak uçlarında oksijen kabarcıkları gözlenir. Yüzeydeki bir tabaka Riccia yavrular için ideal bir saklanma yeridir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Akvaryum zemin bitkisi Riccia fluitans

Riccia fluitans çabuk üreyen bir zemin bitkisidir ,akvaryumun üst kısımlarında da ürediği söylenir...(yüzeyde). File yardımıyla ;fileye tane tane dizip zemine tutturulacağı gibi ; direk zemine de tutturmak mümkün...Akvaryum zeminini torf ve toprak karışımıyla hazırlarsanız bitkileriniz mükemmel hızla büyüyecek zemine hızla yayılacaktır. Akvaryumcularda pet bardaklarda satılmaktadır.Ortalama bir su bardağı Riccia fluitans 5-6 ytl civarına satılmaktadır.Yurtdışında ise fiyatlar çok daha uygundur.Türkiyede bitkilerin bukadar pahalı olması ; insanların yeteri kadar sosyalleşemediğinin bir göstergesi olabilir. eagles_cc@hotmail.com< dan bitkilerin geometrisi hakkında bilgi alabilirsiniz.

çok dikkat gerektiren bir bitki

bu bitkiyi aldıktan sonra taşa misina ile sararak büyümesini bekledim,fakat yüksek ısı(26-27 derece),yüksek ışık (yosunlaşma) ve doğru sarım yapılmadığından sürekli dağılarak iç filtreyi tıkadı.En akıllıca çözüm portakal filesi yada ona benzeyen bir file ile sarmak,yoksa çok çabuk dağılıyor.Fakat tutunduğu zaman akvaryumda çok güzel bir görüntü oluşturuyor.

Sicak suyu sevmiyor

Benim kendi tecrübem, Riccia sicak suyu kesinlikle sevmiyor. Sicak derken cok da sicak kasdetmiyorum, 24-25 C bile Riccia\'ya fazla geliyor. Bu bitkiyi ben evde isitmasiz bir akvaryumda yetistiriyorum. Akvaryumda baska bitkiler ve serin su seven baliklar da var. Kisin 18-20 C arasi sicaklikta Riccia gayet iyi cogaliyordu. Yazin su sicakliginin 24-25 Cye yükselmesiyle birlikte Riccia bozulmaya basladi. Diger sartlarda bir degisiklik yapmadim, diger bitkilerde bir bozulma belirtisi yok.

kaprisli

Genelde kitaplarda bakımı kolaydır, kolay çoğalır vesaire yazmasına rağmen bence riccia sağı solu belli olmayan kaprisli bir bitki. Ne şartlarda tutunup ne şartlarda çürüyeceğini kestirmek çok kolay değil. Bu bitkiyi 24-26 derece gibi yüksek sıcaklıklarda uzun vadede yaşatmayı başaramadım. Buna karşılık, hiç ısıtmadığım az miktarda ışık alan bir akvaryumumda yavaş da olsa çoğalıyor. Güçlü floresan ışığı altında çok kolay yosun kapıp çürüyor. Fazla akıntıdan hoşlanmıyor, Lemna minor ile de iyi geçiniyor.