Vallisneria spiralis "Tiger"

 Vallisneria spiralis "Tiger", Tropica'dan
Latince isim:
Vallisneria spiralis "Tiger"
Eşanlamlılar:
Array
Habitat:
Asya
Height:
30-55+ cm
Width:
5-+ cm
Light:
Düşük-Çok yüksek
Temperature:
15-30°C
Water hardness:
Yumuşak-Çok sert
pH degree:
6.0 - 9.0 pH
Growth speed:
Hızlı
Bakım:
Çok kolay

Çok çeşitli su şartlarına uyum sağlayabilen, yeni başlayanlar için de ideal bir bitkidir. Tiger (Kaplan) adını çizgili yapraklarından alır. Nispeten kısa yapraklarıyla küçük akvaryumlar için de uygundur. Kökten sürgünler vererek kolayca yayılır.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Kolay üretim.

Bu tür son derece kolay üretilebildiğinden yeni başlayanlar için son derece uygun. En önemli nokta bitkiyi ekerken yerini iyi belirlemek ve bir daha yerini değiştirmemek. Değişikliklere uyum sağlayamıyor. Yaprakları oldukça yumuşak olduğu otçul balık türleriyle beraber yetiştirilemiyor. Çok dekoratif bir tür olduğu da söylenemez.

Yeni Başlayanlar için

1,5 ay oldu akvaryum alalı.Bu bitki çok ucuz olduğu için aldım.Şimdi harikalar.Çabuk ürüyorlar.Yenilere duyurulur.

Süper Üreme

Ben bu bitkiden yanlızca 1 kök aldım bir yıl içinde akvaryumun yarısını sardı uygun koşullarda(Yeterli ışık ve bol balık gübresi) çok hızlı ürüyor. ancak yerinin değiştiirmesini pek sevmiyor.eğer akvaryumu yeni aldıysanız bir ay boyunca bitki almamanızı tavsiye ederim.balık gübresi yeter dereceye ulaşınca diktiğiniz bitki hiç bir özene gerek kalmaksızın büyüyecektir.bu bitki kol verdikdikten sonra yeterli büyüklüğe ulaşan kolların birbirinden koparılması gerekiyor yoksa tüm kollar bodur kalıyor.

Zor iş...

Bitki alt funda toprağında çok hızlı büyümesine rağmen değişikliklere kolay adapte olamıyor.Işık büyük bir sorun çok ışıkta hızlı büyüyor ancak bir müddet sonra yaprak uçları çürümeye başlıyor.Az ışıkta ise çok yavaş büyüyor.Otçul balıklara karşı oldukça dayanıksız.Kılıçkuyruk(xiphophoruz hybrid) gibi yeşilliği seven balıklar için ideal.Sert suda yaşayabiliyor.Dediğim gibi ışık çok önemli.Ayarını iyi bilmek gerekiyor....Ne az ne çok.